Prezydent coś kręci

Tomasz Gołąb

publikacja 21.04.2016 12:09

Wiceprezydent Warszawy z Reni Jusis i Mają Popielarską namawiają do oszczędzania energii. Jarosław Jóźwiak wsiadł na rower, żeby pokazać, jak trudno wyprodukować prąd, by naładować komórkę.

Prezydent coś kręci Kampania "Warszawa unplugged" będzie trwała pięć lat Tomasz Gołąb /Foto Gość

Stolica rusza z kampanią informacyjno-promocyjną „Warszawa unplugged", która ma zachęcać do oszczędzania energii. Przed PKiN stanęły trzy rowery, z pomocą których można naładować smartfona lub tablet.

Energo-rowery od 25 kwietnia dostępne będą w holu głównym Pałacu Kultury i Nauki, w auli głównej Szkoły Głównej Handlowej przy ul. Niepodległości oraz w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu. Każdy rower wyposażony jest w system mocowania telefonów, tabletów wraz z końcówkami: mini USB, mikro USB, starsze i nowsze urządzenia Apple oraz gniazdko USB i gniazdko na ładowanie laptopów. Wyświetlacz na kierownicy pokaże generowaną moc, czas i łącznie wytworzoną energię. Na jeden z takich rowerów wsiadł na chwilę Jarosław Jóźwiak.

- O, teraz wytwarzam 0,6 Watt prądu - cieszył się, dodając że często jeździ rowerem do pracy.

Kampania jest przewidziana na 5 lat i z każdym rokiem w przestrzeni miejskiej przybywać będą kolejne energo-rowery.

Drugą odsłoną kampanii będzie seria filmów edukacyjnych "ENERGOSZTUCZKI Z EKSPERTEM", w ktorych znane osoby pokażą, jak w prosty sposób zaoszczędzić energię oraz spowodować, że środowisko w którym żyjemy może stać się czystsze i bardziej przyjazne. Bohaterem filmików będzie Karol Wójcicki, popularyzator nauki z Centrum Nauki Kopernik. W dwóch spotach wraz z Karolem wystąpi Maja Popielarska, a w dwóch pozostałych Karolowi towarzyszyć będzie Reni Jusis. Spoty będzie można obejrzeć w internecie już w wakacje.

Miasto wydało także specjalne foldery, w których podpowiada sposoby na zaoszczędzenie energii: możemy to zrobić zmniejszając temperaturę prania do 30-40°C, gotując potrawy pod przykrywką, wyłączając niepotrzebne urządzenia w stanie czuwania z sieci, czy przesiadając się z samochodów na rowery.