Był biskupem przełomów

aś /PAP

publikacja 04.05.2016 00:39

- Zmarły były metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski był jednym z ważniejszych biskupów ostatniego okresu, czyli czasów przełomu lat 80-tych i 90-tych i ostatniego 25-lecia wolnej Polski - uważa metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Był biskupem przełomów Abp Tadeusz Gocłowski zmarł w wieku 84 lat Jan Hlebowicz /Foto Gość

- Ze strony kościelnej wywarł znaczący wpływ na kształtowanie się archidiecezji gdańskiej, a także wniósł znaczący wkład w prace Konferencji Episkopatu Polski - podkreślił kard. Nycz.

W ocenie metropolity warszawskiego, abp Gocłowski był "niewątpliwie utalentowanym człowiekiem, który udzielał się publicystycznie, udzielał się w mediach i reprezentował Kościół na w życiu społecznym".

Kościół - jak podkreślił kard. Nycz - "traci bardzo ważnego biskupa, który odegrał znaczącą rolę w pracach Konferencji Episkopatu Polski i w życiu Kościoła w Polsce".

- Niewątpliwie na życiorysie abp Gocłowskiego interpretowano czy reinterpretowano współczesne wydarzenia historii Polski, co się odbijało na jego ocenie, ale to nie umniejsza jego wkładu, gdy chodzi o zaangażowanie w działalność Kościoła w Polsce - podkreślił metropolita warszawski.

W wieku 84 lat we wtorek w Gdańsku Tadeusz Gocłowski, arcybiskup gdański w latach 1984-2008. Uczestniczył w rozmowach w Magdalence i obradach Okrągłego Stołu, członek Rady Stałej Episkopatu Polski, kawaler Orderu Orła Białego. Duchowny zmarł w gdańskim szpitalu po ciężkiej chorobie