Przyjdźcie damy i rycerze

Tomasz Gołąb /PAP

publikacja 06.05.2016 10:31

Pokazy walk z udziałem wojowników konnych, warsztaty kaligraficzne, bicie monet i degustacja potraw średniowiecznej kuchni to niektóre z atrakcji czekających na gości Pikniku Średniowiecznego, który odbędzie się w sobotę w stołecznym Muzeum Wojska Polskiego.

Przyjdźcie damy i rycerze Piknik jest częścią obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski Tomasz Gołąb /Foto Gość

Piknik jest organizowany przez Muzeum Wojska Polskiego wspólnie z Muzeum Historii Polski i Państwowym Muzeum Archeologicznym.

Weźmie w nim udział wielu rekonstruktorów, którzy przybliżą gościom Pikniku różne aspekty średniowiecznego życia. Będzie można zobaczyć ówczesny obóz wojowników, obejrzeć pokazy walk z udziałem wojowników konnych czy postrzelać z łuku do tarczy pod okiem dwukrotnego mistrza świata w łucznictwie konnym Norberta Kopczyńskiego.

Przygotowano również liczne zabawy i konkursy m.in. przeciąganie liny, ścinanie mieczem główek kapusty czy przechodzenie przez włócznie. Zaplanowano także możliwość przymierzania ówczesnych pancerzy. Wśród atrakcji będą też warsztaty kaligraficzne, bicie monet, pokazy dawnego garncarstwa i zielarstwa oraz możliwość skosztowania potraw średniowiecznej kuchni.

Jak zapowiada Małgorzata Krasna-Korycińska z Archeo-conceptu wszystko będzie oczywiście zorganizowane w realiach wczesnego średniowiecza, które będzie rekonstruowane z ówczesną scenografią.

- Na stanowisku przetwórstwa zbożowego pokażemy jak wtedy robiono mąkę i kaszę oraz zaprezentujemy potrawy, które były z nich wykonywane. W części garncarskiej oprócz koła garncarskiego goście będą mogli spróbować swoich sił w innej ówczesnej metodzie tzw. taśmowej - opowiada.

Na stanowisku piwowarskim przybliżona zostanie technologia robienia piwa.

- Nie będzie co prawda degustacji piwa alkoholowego, bo jego przygotowanie jest niemożliwe w ciągu jednego dnia. Ale będzie można spróbować polewki piwnej, czyli zupy z dodatkiem piwa, praktycznie jednak bezalkoholowej. Będzie można również sprawdzić się w ówczesnej technice robienia fresków na wapiennych płytach - mówi Krasna-Korycińska.

Archeolog opowie o pogańskich, wczesnosłowiańskich miejscach kultu oraz o pochówkach i wyjaśni, jak się one zmieniły pod wpływem chrześcijaństwa.

- Będzie pani zielarka, która opowie o działaniu uznawanym wówczas za magiczne, maści i domowych sposobach leczenia prostych dolegliwości. Pokaże także np. jak barwiono wełnę przy pomocy roślin farbiarskich - relacjonuje.

Będzie można również wziąć udział w grze rodzinnej i wcielić się w rolę człowieka sprzed tysiąca lat.

- Zadaniem będzie poznanie przy różnych stanowiskach pewnych tajników pracy rzemieślników. Nie zdradzą ich jednak za darmo, tylko trzeba będzie pod ich okiem wykonać różne prace. Finałem gry będzie możliwość m.in. degustacji średniowiecznych potraw np. podpłomyków z różnego typu dodatkami - dodaje Krasna-Korycińska.

Organizatorzy nie zapomnieli także o najmłodszych. Dla nich przygotowano różne gry i zabawy m.in. budowę grodu z piasku czy warsztaty małego archeologa, podczas których w tajniki pracy będą ich wprowadzać prawdziwi archeolodzy.

Goście Pikniku będą również mieli możliwość obejrzenia w namiocie na dziedzińcu Muzeum filmu Zdzisława Cozaca "Krzyż i korona" opowiadającego o chrześcijańskich początkach państwa polskiego.

Dla zwiedzających otwarta będzie także wystawa "Chrzest Polski" przygotowana przez Muzeum Wojska Polskiego wspólnie z Muzeum Historii Polski, która - jak podkreślają organizatorzy - była jednym z impulsów do zorganizowania Pikniku. Ekspozycja przybliża okres Chrztu Polski i epokę państwa polskiego pierwszych Piastów na tle świata pogańskiego.

Można na niej zobaczyć m.in. dużych rozmiarów powiększenie obrazu Jana Matejki "Zaprowadzenie chrześcijaństwa" pierwszego z dwunastu dzieł tworzących cykl "Dzieje cywilizacji w Polsce". Scenę chrztu Mieszka I oraz nakaz niszczenia posągów pogańskich przedstawiają litografie Girolamo Carottoniego, Franciszka Smuglewicza i Rafała Radziewicza.

Spośród zabytków epoki pokazano m.in. pontyfikał z XI w. oraz kopie zabytków, takich jak pierścień romański, pastorał z rogu z katedry gnieźnieńskiej czy średniowieczne księgi rękopiśmienne.