Sztuczne serce i "drukowane" narządy

jjw

publikacja 07.05.2016 23:40

Jubileuszowy Piknik Naukowy o zdrowiu przyciągnął tłumy.

Piknik przekonuje, że nauka może być ciekawa Piknik przekonuje, że nauka może być ciekawa
Joanna Jureczko-Wilk /Gość Niedzielny

Dopisała pogoda, wystawcy i odwiedzający, którzy przyszli na Stadion Narodowy, na 20. Piknik Naukowy, poświęcony tym razem zdrowiu i medycynie. Ponad 200 instytucji z Polski i zagranicy przygotowało 900 pokazów z różnych dziedzin nauki. Można było poznać proces produkcji szkła i na miejscu wytopić je w olbrzymim piecu, zasadzić nasiona cukinii, wydrukować ludzkie ucho w technice 3D, zobaczyć, jak produkuje się kremy i lekarstwa z alg, zerknąć na słońce za pomocą teleskopów wyposażonych w specjalny metalizowany filtr, sterować różnego typu robotami, przenieść się w wirtualną przestrzeń za pomocą specjalnych okularów, poznać tajemne życie bakterii, sów i nietoperzy.

Ponieważ tegoroczna edycja imprezy poświęcona była zdrowiu i medycynie, w wielu namiotach prezentowano i wyjaśniano, na czym polegają nowoczesne metody diagnostyki i leczenia, oraz jak w ostatnich latach wzrosły szanse wczesnego wykrycia groźnych chorób. Pokazano m.in. jak działa sztuczne serce i nowoczesne cyklotrony, które potrafią niezwykle precyzyjnie niszczyć komórki nowotworowe, oszczędzając te zdrowe.  Nie zabrakło też "zajęć praktycznych". Każdy choć przez chwilę mógł poczuć się chirurgiem i przy pomocy medycznego sprzętu, poćwiczyć profesjonalne zszywanie ran na wieprzowych nóżkach.

Warszawski Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej zamienił namiot w salę operacyjną, porodówkę i blok pooperacyjny. Mali lekarze - ubrani w szpitalne fartuchy i czepki, odbierali poród małego pluszowego misia, uczyli się, jak karmić noworodki i jak się nimi opiekować. Instytut Biocybernetyki proponował dzieciom operację endoskopową, przeprowadzoną również na pluszowym misiu.

Piknik przyciągnął całe rodziny i każdy, niezależnie od wieku, znalazł na nim coś ciekawego. Wielu wystawców edukowało w zakresie zdrowego odżywiania i stylu życia, wręczało przechodniom ulotki z zalecaną, nową piramidą żywienia i częstowało ekologicznymi suszonymi owocami. Na stoiskach dyżurowały pielęgniarki i lekarze. Można było zrobić sobie bezpłatne badanie spirometryczne, zmierzyć ciśnienie, poziom cukru we krwi, skorzystać z konsultacji lekarza rodzinnego i psychologa.