150 lat gminy Wawer

Tomasz Gołąb

publikacja 16.05.2016 14:13

Inauguracja jubileuszu gminy Wawer odbyła się w 600-letniej parafii w Zerzniu. Jubileuszową Mszę św. odprawili ordynariusze warszawskich diecezji.

150 lat gminy Wawer Uczestnicy wysłuchali występu chóru Filharmonii Narodowej Tomasz Gołąb /Foto Gość

15 maja kard. Kazimierz Nycz i biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser wzięli udział w uroczystościach 150-lecia powstania gminy Wawer. Podczas Mszy św. w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Zerzniu, odprawionej w intencji mieszkańców największej stołecznej dzielnicy przez metropolitę warszawskiego, abp Henryk Hoser podkreślał znaczenie uroczystości Zesłania Ducha Św., która powinna łączyć, a nie dzielić. Apelował też o współpracę reprezentantów władz świeckich i duchownych.

- Dziękuję za mądrą współpracę władz dla dobra wszystkich, dla wspólnego dobra -  mówił ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.

Celebransi uczestniczyli także w koncercie Chóru Filharmonii Narodowej, który uświetnił obchody 150-lecia Wawra. Gości, wśród których znaleźli się także warszawscy i wawerscy samorządowcy, duchowni i ponad pół tysiąca mieszkańców,  przywitał zastępca burmistrza dzielnicy Wawer Leszek Baraniewski.

Koncert w Wawrze zainaugurował cykl występów „Mazowsze w Koronie” organizowany przez Mazowiecki Instytut Kultury, nad którym patronat objął „Gość Niedzielny”.

Wśród wydarzeń rocznicowych znajdą się także: przejazd przez dzielnicę zabytkowego pociągu parowego, koncert Ryszarda Rynkowskiego, rodzinny piknik „Zielone Światki na Urzeczu” nad brzegami wawerskiej Wisły, gra miejska, wyścigi kolarzy amatorów w ramach Poland Bike Marathon, plenerowe spotkania z artystami podczas „Dnia Zielonego Konstantego” i występy gwiazd polskiego kabaretu, takich jak kabaret „Neonówka”, czy Tadeusz Drozda.

-  Rocznica  jest okazją by przypomnieć o bogatej tradycji i historii naszej dzielnicy  - mówi burmistrz dzielnicy Wawer Łukasz Jeziorski. – Wawer jest dziś jedną z najszybciej rozwijających się dzielnic Warszawy ze stale rosnąca liczbą mieszkańców,  ciekawym klimatem, urokami Mazowieckiego Parku Krajobrazowego i historią tzw. linii otwockiej. Tradycja spotyka się u nas z nowoczesnością, co sprzyja rozwojowi –  podkreśla.  

Wydarzenia rocznicowe  organizują Urząd Dzielnicy Wawer, Wawerskie Centrum Kultury,  Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dzielnicy Wawer i organizacje pozarządowe.