Poczytają nocą

Agnieszka Kurek-Zajączkowska

publikacja 20.05.2016 21:45

Teatrzyki dla dzieci, zabawy plastyczne, pokazy filmów, koncerty, czytanie bajek, wykłady i spotkania autorskie. Pod hasłem „Wolno czytać” 4 czerwca w całej Polsce odbędzie się II Noc Bibliotek.

Poczytają nocą W całej Polsce w Noc Bibliotek włączyło się ponad 840 placówek, z tego 30 w Warszawie Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość

W akcji, skierowanej do stałych bywalców jak i osób przygodnych, biorą udział biblioteki publiczne, szkolne, księgarnie, kawiarnie, kluby i domy kultury. Wydarzenie ma celu promowanie czytelnictwa i bibliotek jako najbardziej dostępnych instytucji kulturalnych z bogatą ofertą edukacyjną, a w trwającym Roku Henryka Sienkiewicza zachęcić do wspólnego czytania jego książek. Organizatorzy liczą, że po poznaniu bibliotek podczas Nocy i przekonaniu się, że są to ciekawe miejsca, odwiedzający wrócą do nich również w dzień.

W tym celu poszczególne biblioteki przygotują masę atrakcji dla dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. W zależności od miejsca, rozpoczną się one późnym popołudniem i potrwają do północy, a gdzie nie gdzie do białego rana. Nie zabraknie konkursów, słuchowisk, wspólnego czytania książek, rodzinnych gier terenowych, warsztatów teatralno-recytatorskich, kalamburów, zabaw przy użyciu chusty Klanzy, recytacji wierszy w różnych językach czy filmu na dobranoc.

- Na Woli w akcję włączyły się 3 placówki i każda z nich przygotowała inną ofertę. W bibliotece przy ul. Redutowej 48 tematem przewodnim będzie twórczość Jana Brzechwy, przy ul. Twardej 64 - Afryka. Biblioteka przy ul. Żytniej 64 zaprasza dzieci Poczytają nocą   Turnieje piłkarskie, zumba, bicie rekordu Polski w czytaniu na głos „Trylogii"" to tylko niektóre z propozycji II Nocy Bibliotek. Robert Dejtrowski na przedstawienie „Kłamstwa kozy”, a młodzież i dorosłych na koncert oraz spotkania historyczne nawiązujące do obchodów stulecia Woli – mówi Kinga Ratyńska z Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy Dzielnicy Wola.

W stolicy do akcji włączyły się także placówki specjalistyczne. Biblioteka SGH przygotowała wykłady o kryzysie gospodarczym, psychologii terrorystów, reklamie i Wikingach. Biblioteka Filmoteki Narodowej pokaże zbiory książek i czasopism o tematyce filmowej, ale przede wszystkim unikatowe scenariusze, projekty scenograficzne, plakaty czy fotosy. Towarzyszyć temu będą spotkania z twórcami filmowymi oraz znawcami kina. Dla dzieci przewidziano pokazy krótkich filmów z taśmy filmowej, a dla dorosłych „perełki” ze zbiorów Filmoteki.

Centralna Noc Bibliotek będzie miała miejsce w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Jednym z gości będzie tu prof. Jerzy Bralczyk. Czytelnicy zebrani w poszczególnych bibliotekach będą mogli zadawać profesorowi pytania, a całość będzie transmitowana on-line.

Nocy towarzyszy akcja „Przynieś książkę do biblioteki” polegająca na tym, że biblioteki zgłaszają podczas rejestracji książki poszukiwane przez czytelników, a odwiedzający mogą przekazywać już przeczytane pozycje ze swoich zbiorów.

Tegoroczne hasłem akcji „Wolno czytać!” nawiązuje do świadomego wyboru lektur dokonywanego z namysłem i bez pospiechu. Zachęca też do zastanowienia się nad sensem przeczytanego tekstu i smakowania poszczególnych zdań. Jest też odniesieniem do Dnia Wolności i Praw Obywatelskich upamiętniającego pierwsze po II wojnie światowej wolne wybory parlamentarne w 1989r.

Rok temu w wydarzeniu wzięło udział ponad 600 bibliotek publicznych i szkolnych z całej Polski. Odwiedziło je kilkadziesiąt tysięcy ludzi. W tym roku do akcji zgłosiło się już ponad 840 bibliotek i codziennie dołączają kolejne.

Szczegółowy wykaz miejsc i odbywających się w nich atrakcji jest umieszczony na stronie internetowej www.nocbibliotek.org