Co NA TO Warszawa?

Tomasz Gołąb

publikacja 09.06.2016 14:12

200 specjalnych konwojów z 50 głowami państw, zamknięte ulice, liczne objazdy. Miasto na dwa lipcowe dni zamieni się w twierdzę. Lepiej zrobić sobie wakacje. Warszawa poważnie szykuje się do szczytu NATO.

Co NA TO Warszawa? Konferencja nt. stanu przygotowań do szczytu NATO Tomasz Gołąb /Foto Gość

Za miesiąc w Warszawie odbędzie się szczyt Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

- To prestiżowe wydarzenie. Oczy całego świata 8 i 9 lipca będą skierowane na Warszawę. Będziemy gościć głowy 50 państw, w tym sekretarza generalnego NATO, prezydentów USA, Francji, przywódców Niemiec i Wielkiej Brytanii, z ministrami spraw zagranicznych i obrony narodowej i prawie 2,5 tys. osób towarzyszących, nie mówiąc o 2 tys. dziennikarzy z całego świata. Po Warszawie będzie przejeżdżać około 200 kolumn złożonych z 4 do 10 samochodów, poruszanie się po centrum miasta będzie bardzo utrudnione - mówi Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.

Co NA TO Warszawa?   Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy prezentuje ulotkę informującą mieszkańców miasta, jak zachować się w sytuacji zagrożenia Tomasz Gołąb /Foto Gość Władze miasta uprzedzają, że obsługa gości będzie wymagać nie tylko zamykania ulic, ale także zakazów parkowania, czy nawet poruszania się pieszych, na przykład w okolicach 20 hoteli, w których będą mieszkać głowy państw.

Ulice miasta zostaną udekorowane ponad 3 tys. flag w barwach Polski, Warszawy i NATO. Ze względu na wymogi organizacji szczytu NATO, zmienione będą trasy transportu publicznego, wiele ulic zostanie zamkniętych. Na części z nich wprowadzony zostanie zakaz parkowania, to znaczy, że mieszkańcy będą musieli znaleźć dla swoich samochodów inne miejsce postoju.

- Ze względu na specyfikę lipcowego wydarzenia, w którym udział bierze wiele głów państw, na razie to wstępne informacje, które jeszcze w trakcie najbliższego miesiąca mogą ulec zmianie lub uzupełnieniu. Natomiast w trakcie trwania samego szczytu służby państwowe mogą operacyjnie zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic - uprzedza Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent m.st. Warszawy, szef zespołu ds. przygotowania Szczytu NATO ze strony stolicy.

W dniach 7-9 lipca wprowadzone będą duże zmiany w ruchu drogowym i kursowaniu komunikacji miejskiej. Wyłączone z ruchu zostaną m.in. Aleje Jerozolimskie i most Józefa Poniatowskiego, Rondo J. Waszyngtona, al. Zieleniecka, Wybrzeże Szczecińskie, J. Zamoyskiego, Wał Miedzeszyński, Królewska, Senatorska, Podwale, Grzybowska. Od 7 lipca godz. 9 do 9 lipca godz. 18 wyłączone będą:

  • ul. Wybrzeże Szczecińskie - na odcinku od mostu Józefa Poniatowskiego do mostu Świętokrzyskiego,
  • ul. Wał Miedzeszyński - na odcinku od ul. Zwycięzców do mostu Józefa Poniatowskiego,
  • al. Zieleniecka,
  • ul. Zamoyskiego - na odcinku od ul. Targowej do ul. Sokolej,
  • rondo J. Waszyngtona,
  • al. J. Waszyngtona - na odcinku od ul. Saskiej do ronda J. Waszyngtona,
  • ul. Grzybowska od ul. Towarowej do ul. Królewskiej.

Co NA TO Warszawa?   Szczyt oznacza dla warszawiaków gigantyczne utrudnienia, zwłaszcza w centrum Tomasz Gołąb /Foto Gość Od 8 lipca godz. 8 do 9 lipca godz. 20 wyłączone z ruchu zostaną także:

  • Al. Jerozolimskie - na odcinku od ul. T. Chałubińskiego do mostu Józefa Poniatowskiego,
  • most Józefa Poniatowskiego i al. J. Poniatowskiego,
  • ul. Nowy Świat,
  • ul. Krakowskie Przedmieście,
  • ul. Miodowa - na odcinku od ul. Krakowskie Przedmieście o ul. Senatorskiej,
  • ul. Królewska - na odcinku od ul. Krakowskie Przedmieście do ul. Marszałkowskiej.

Ponadto wprowadzone zostaną zakazy zatrzymywania pojazdów wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela. Zakazy będą dotyczyły także wyznaczonych miejsc postojowych, zatok i chodników.

Znaki zakazu staną na Pradze-Południe m.in. na ul. Wał Miedzeszyński, Jakubowskiej, Sokolej, J. Zamoyskiego; na Ochocie w Alejach Jerozolimskich, na ul. Tarczyńskiej, Dalekiej, A. Krzyckiego, Raszyńskiej, Żwirki i Wigury; na Woli m.in. na ul. Wroniej, Łuckiej, Ciepłej, Grzybowskiej, al. Jana Pawła II; w Śródmieściu m.in. w Alejach Jerozolimskich, na ul. Podwale, Senatorskiej, Emilii Plater, M. Konopnickiej, Śliskiej, Sosnowej, Nowogrodzkiej, Kruczej, Królewskiej.

Zmiany w ruchu drogowym wiążą się z dużymi zmianami w kursowaniu komunikacji miejskiej. Zarząd Transportu Miejskiego zakłada, że autobusy będą kierowane objazdami.

Warszawa będzie informować mieszkańców o utrudnieniach w trakcie szczytu NATO poprzez wielorakie kanały komunikacji. Plakaty i ulotki umieszczone zostaną w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej i biurowcach w rejonach najbardziej dotkniętych zakazami parkowania oraz zmianami w organizacji komunikacji zbiorowej i prywatnej.

We wszystkich środkach komunikacji miejskiej na ekranach mieszkańcy będą mogli obejrzeć specjalne spoty. Pełna, zbiorcza informacja dostępna będzie także na stronie miasta: www.um.warszawa.pl oraz w Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115 (www.warszawa19115.pl, tel. 19115 oraz bezpłatna mobilna aplikacja).

Nowa funkcja Warszawy 19115 - Warszawski Serwis Powiadomień, czyli powiadomienia wysyłane przez aplikację Warszawa19115 oraz smsy będzie wykorzystywany szczególnie w zamykaniu ulic w sposób operacyjny.

Warto też śledzić konta miasta w mediach społecznościowych.