Stąd się wzięły ŚDM?

Tomasz Gołąb

publikacja 28.06.2016 12:09

27 zdjęć o ks. Karolu Wojtyle i jego relacjach z młodymi zawisło na parkanie Łazienek Królewskich. Akurat na ŚDM, bo Jan Paweł II wiele razy powtarzał młodym: "wyście mnie tego nauczyli".

Stąd się wzięły ŚDM? Zdjęcie z wyprawy na Madohorę, blisko Wadowic (1952 r.) reprodukcja: Tomasz Gołąb /Foto Gość

"W Was jest nadzieja, ponieważ Wy należycie do przyszłości, a zarazem przyszłość do Was należy" - słowa Jana Pawła II do młodych stały się mottem dla wystawy 27 zdjęć, które pokazują Jana Pawła II, od najwcześniejszych lat kapłaństwa, otoczonego młodzieżą.

- To nasz wkład w przygotowanie i przywitanie pielgrzymów, którzy z całego świata przyjadą do Warszawy, w drodze na ŚDM do Krakowa. Chcemy im pokazać, skąd się wzięła idea Światowych Dni Młodzieży. Przecież ona dojrzewała przez całe życie Jana Pawła II - mówi Ewa Bednarkiewicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła w Polsce, organizatorka wystawy.

Na wielkich planszach widać ks. Karola Wojtyłę podczas wypraw z młodzieżą i tzw. środowiskiem, skupionym wokół duszpasterstwa prowadzonego przez młodego księdza w Krakowie.

Są unikalne zdjęcia z wizytacji, które prowadził jako biskup i kardynał krakowski, m.in. z ostatniej wizyty w parafii na os. Złote Łany w Bielsku-Białej, na początku października 1978 r. Są zdjęcia z bierzmowanymi w Milówce i ze spotkania z dziećmi głuchymi w bazylice mariackiej.

- Papież miał niezwykły kontakt z młodymi. Jedna z pań, która na tych zdjęciach jest jeszcze dzieckiem, dziś wspomina, że podczas spotkań z kard. Karolem Wojtyłą każdy, nawet w dużym tłumie miał wrażenie, że był z nim sam na sam. Patrzył i słuchał, jakby nikogo innego wokół nie było. Ona sama miała wrażenie, że tylko do niej mówił - wspomina Aleksandra Mrowiec, autorka koncepcji wystawy.

Stąd się wzięły ŚDM?   Wy, Młodzi, jesteście właśnie tą młodością: młodością narodów i społeczeństw, młodością każdej rodziny i całej ludzkości, również młodością Kościoła - pisał Jan Paweł II do młodych w 1985 r. Tomasz Gołąb /Foto Gość Zdjęcia pochodzą ze zbiorów prywatnych, ale także z archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie i archiwum Ruchu Światło-Życie w Lublinie. Udostępnili je m.in. Grzegorz Gałązka, Jacek Fedorowicz, ks. Henryk Hubner i Janusz Frączek.

Pod każdą fotografią znajdują się słowa, skierowane do młodych m.in. w Liście apostolskim Jana Pawła II z Niedzieli Palmowej 1985 r.

- Te słowa były 30 lat temu skierowane do nas. Wówczas były ważnym przesłaniem u początków Światowych Dni Młodzieży. Ale przecież nic nie straciły ze swojej aktualności. Przyjęte na nowo, przez kolejne pokolenie, staną się inspiracją, by lepiej i pełniej żyć - mówi ks. Paweł Danek, inicjator Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach i organizator wielu wystaw o papieżu.

- Papież mówił do młodych, że to oni nauczyli go tej niezwykłej z nimi przyjaźni, podczas wypraw górskich i kajakowych. Nie byłoby Światowych Dni Młodzieży, gdyby nie te doświadczenia - podkreśla Ewa Bednarkiewicz.

Wystawę "Nadzieja jest w Was!" można oglądać przy wejściu do Łazienek Królewskich od strony Parku Agrykola do końca lipca.