Z Prymasem przez wieki

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 12.08.2016 18:52

W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej kard. Stefan Wyszyński prowadzi nas przez chrześcijańskie dzieje Polski.

Z Prymasem przez wieki Monstrancja i pacyfikał z archikatedry warszawskiej, ok. 1500 r. Tomasz Gołąb /Foto Gość

„Pomimo trudności i słabości dochowaliśmy wierności Bogu, Ewangelii i Kościołowi Chrystusowemu. Przebiliśmy się przez ciemności ku przedziwnej Bożej Światłości” – mówił pół wieku temu w Gnieźnie kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski.

Słowa Prymasa Tysiąclecia prowadziły Polaków przez trudny jubileusz millenium. Trudny, bo obchodzony przy sprzeciwie komunistycznych władz. Dziś brzmią nieco inaczej, chociaż wciąż świeżo. Dlatego kuratorzy najnowszej wystawy w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej uznali, że będą najlepszym przewodnikiem po dziejach Polski, od chrztu po dzień dzisiejszy. Cytaty z przemówień kard. Stefana Wyszyńskiego prowadzą nas więc także po salach muzeum przy archikatedrze warszawskiej, pokazując duchowe korzenie i milowe punkty chrześcijaństwa nad Wisłą. I to od przedmieszkowych wierzeń, symbolizowanych przez replikę posągu Światowida ze Zbrucza, wyobrażającego główne bóstwa słowiańskiego panteonu, z których, jak z ciemności wyciąga nas chrzest.

Przez wyobrażenie Drzwi Gnieźnieńskich wchodzimy w rozświetlone już sale, w których zgromadzono sporo artefaktów związanych z polskimi świętymi i błogosławionymi, w tym malarstwo ze zbiorów Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, liczne medaliony i rzeźby. Wśród nich rozsiane są wizerunki maryjne, zarówno współczesne, jak i liczące kilka wieków, jak Maryja z Dzieciątkiem z początku XV w. Są także cenne naczynia liturgiczne, w tym licząca pół tysiąca lat monstrancja czy misa chrzcielna ze sceną grzechu pierworodnego z II poł. XVII w.

Z Prymasem przez wieki   Część wystawy poświęcona jest jej narratorowi, kard. Stefanowi Wyszyńskiemu Tomasz Gołąb /Foto Gość Osobny fragment wystawy poświęcony został Prymasowi Tysiąclecia. Znajdziemy tu milenijny ornat ze stułą, czy tron kardynalski używany przez Sługę Bożego w archikatedrze warszawskiej. Obok niego miejsce znaleźli współcześni święci: Faustyna Kowalska, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, Maksymilian Kolbe i Jan Paweł II. Są też medale poświęcone św. Stanisławowi, św. Świeradowi czy bł. Salomei, a nawet solna figurka św. Kingi. Formalnie wystawę kończy olejna Alegoria Polski Niepodległej z 1928 r. Antoniego Tańskiego. Ale ekspozycję „Na szlaku Tysiąclecia z Kardynałem Stefanem Wyszyńskim” naturalnie dopełnia druga z czasowych wystaw, „Wrota Miłosierdzia”, wybitnego rzeźbiarza prof. Gustawa Zemły. Obie można podziwiać przy ul. Dziekania 1, od wtorku do niedzieli w godz. 12-18 (w weekendy do godz. 16). Pierwszą – do 30 grudnia, drugą – do 30 września.

„Pragnąłbym, abyście dobrze przyjrzeli się tej przeszłości i teraźniejszości, abyście rozmiłowani w przeszłości narodu chrześcijańskiego patrzyli otwartymi oczyma w jego rzeczywistość katolicką” – mówi nam kard. Stefan Wyszyński, zapraszając na wystawę. Zechciejmy z tego zaproszenia skorzystać.