Bądźcie bojaźliwi, zdobędziecie mądrość

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 04.09.2016 20:54

- W życiu chodzi o to, by zdobywając wiedzę, będąc wiernym talentom i charyzmatom, które Pan Bóg nam dał, być otwartym na tajemnicę Boga i świata - mówił bp Michał Janocha inaugurując w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach nowy rok szkolny.

Bądźcie bojaźliwi, zdobędziecie mądrość Szkoła nie uczy mądrości, ale może rozpalić w uczniach pragnienie bycia mądrym - mówił bp Michał Janocha Tomasz Gołąb /Foto Gość

- W szkole poznajemy tajemnice natury i wymiary kultury, różne dziedziny życia, czyli to wszystko, co możemy określić słowem "wiedza". Ale szkoła nie jest w stanie przekazać mądrości, chociaż dobra szkoła może wzbudzić w uczniu pragnienie bycia mądrym. Mądrość jest sztuką życia, w tym również sztuką korzystania z wiedzy. Mądrość przekracza bowiem wiedzę i wychowanie, chociaż jedno i drugie mieści - mówił bp Michał Janocha inaugurując Mszą św. rok szkolny 2016/17. W Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach zebrali się uczniowie, nauczyciele i katecheci stołecznych i pijarskich szkół m.in. z Poznania, Łowicza i Krakowa. - Początkiem mądrości jest bojaźń boża, która nie ma nic wspólnego z lękiem. Bojaźń jest świadomością małości wobec bezmiaru Boga, który przekracza moje możliwości rozumienia. Bojaźń początkiem mądrości. W życiu chodzi o to, by zdobywając wiedzę, będąc wiernym talentom i charyzmatom, które Pan Bóg nam dał, być otwartym na tajemnicę Boga i świata. Nigdy Go nie poznamy, jak nigdy nie wypijemy źródła.

Bp Michał Janocha nawiązał również do odbywającej się w Rzymie kanonizacji Matki Teresy z Kalkuty. Przypomniał jej wizytę w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym przy Krakowskim Przedmieściu.

- Nie zapomnę tej drobnej postaci i jej oczu. Samo jej pojawienie się wzbudziło coś, co trudno opisać. Zostało mi w pamięci, co mówiła: o wpatrywaniu się w Boga, który jest Stwórcą świata i człowieka, uwielbienie Jezusa. Matka Teresa powiedziała nam też, że gdybyśmy jedną godzinę w ciągu dnia poświęcili na adorację Pana Jezusa, w ciszy, bez słów, nasze życie będzie się zmieniać. I pojawiła się w seminarium adoracja, która trwa do dziś - wspominał biskup, dodając że najgłębsze ludzkie poznanie, jakie jest na tej ziemi możliwe, dokonuje się przez miłość.

Mszę św. poprzedziło XIII Forum Edukacyjne, poświęcone poszukiwaniu szczęścia. Z prelekcjami wystąpili: Elżbieta Stawińska, pedagog, psychoedukator, zajmujący się wspieraniem rodziny w sytuacjach problemowych związanych z wychowaniem dzieci i młodzieży oraz Mateusz Puchowski, terapeuta uzależnień i pedagog.

Po liturgii uczniowie odczytali Akt zawierzenia Bogu Ojcu dzieła wychowania, a następnie wzięli udział w pikniku przed sanktuarium na Siekierkach.