Maraton Warszawski

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 25.09.2016 12:31

Po raz pierwszy w 38-letniej historii Maratonu Warszawskiego biegacze rozpoczęli zawody przy bramie Uniwersytetu Warszawskiego. Niedzielne zawody zdominowali Kenijczycy, plasując się na pięciu czołowych pozycjach.

Maraton Warszawski W biegach wzięło udział 9 tys. zawodników Tomasz Gołąb /Foto Gość

Na Krakowskim Przedmieściu w niedzielny poranek spotkało się się 9 tys. biegaczy, którzy zmierzyli się z dystansem 42 km 195 m. Po raz pierwszy w historii Maratonu Warszawskiego wyruszył on spod bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest to związane z 200. rocznicą powstania warszawskiej uczelni. O tym, jak wymagający jest to bieg, można przekonać się, oglądając film prezentujący całą trasę 38. PZU Maratonu Warszawskiego tutaj.

Maraton Warszawski odbywa się w stolicy nieprzerwanie od 1979 roku.

Oprócz maratończyków na trasę wyruszyli również zawodnicy w „Biegu na piątkę” i sztafecie maratońskiej.

Tegoroczna trasa była bardzo urozmaicona. Pierwsze kilometry wyznaczone zostały na Trakcie Królewskim, by po dobiegnięciu do placu na Rozdrożu skierować zawodników ulicą Puławską na Ursynów. Dalej maratończycy pobiegli w okolice Świątyni Opatrzności Bożej i dalej, ul. Jana III Sobieskiego i J. Gagarina, do Łazienek Królewskich. Stamtąd biegacze skierowali się przez Agrykolę do Tamki i Zajęczej, by przez most Świętokrzyski dotrzeć na Pragę-Północ. Biegnąc przez centrum prawobrzeżnej dzielnicy, obok zoo, dobiegli do mostu Gdańskiego i po nim pokonali Wisłę. Na lewym brzegu zawodnicy pobiegli w stronę Żoliborza, by po dobiegnięciu do placu T.W. Wilsona skierować się w stronę Wisłostrady i mety w pobliżu Multimedialnego Parku Fontann.

Na całej trasie wyznaczono kilkadziesiąt punktów kibicowania. Do walki z dystansem i samym sobą zagrzewały m.in. zespoły Drumbastic, Echo, Z.A.P.P.A. czy The Plants. Specjalne punkty przygotowały dzielnice Ursynów, Żoliborz, Bielany oraz warszawski ogród zoologiczny.

Zwycięzcą 38. PZU Maratonu Warszawskiego z wynikiem 2:08.55 został Kenijczyk Ezekial Omullo. Jest pierwszym biegaczem w historii imprezy, który triumfował dwukrotnie z rzędu. Niedzielne zawody zdominowali Kenijczycy, plasując się na pięciu czołowych pozycjach. Szóste miejsce zajął olimpijczyk z Rio de Janeiro Yared Shegumo (AZS AWF Warszawa) - 2:15.05. W biegu na dystansie 5 km zwyciężyli Ewa Jagielska (Otwock) i Łukasz Oskierko (AZS UWM Olsztyn).