Czuwanie za braci w czyśćcu

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 23.10.2016 14:00

Grób umyty, znicze płoną, chryzantemy w wazonie... Ale najważniejsza jest modlitwa za cierpiących, którzy sami sobie pomóc nie mogą.

Zenobia Trzcińska, Krystyna Szymańska i Eulalia Stryjewska od lat modlą się w Apostolstwie Pomocy Duszom Czyśćcowym Zenobia Trzcińska, Krystyna Szymańska i Eulalia Stryjewska od lat modlą się w Apostolstwie Pomocy Duszom Czyśćcowym
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Eulalia Stryjewska z Bielan modli się za zmarłych od dzieciństwa. Tak nauczyła ją babcia i tak już w niej zostało. Ale dopiero w Apostolstwie Pomocy Duszom Czyśćcowym dowiedziała się, ile jeszcze innych, dobrych rzeczy może dla nich zdziałać.

– Dusze w czyśćcu same dla siebie nie mogą nic zrobić. Ale my możemy być ich „ustami” i się za nie modlić, „uszami” – słuchać słowa Bożego, „oczami” – adorować Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, „rękami” – spełniając dobre uczynki – zachęca na spotkaniach w parafiach w całej Polsce s. Anna Czajkowska ze Zgromadzenia Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych, jedynego w Polsce zakonu żeńskiego założonego dla ratowania dusz konających i zmarłych.

Siostry włączyły do swojej modlitwy innych i w ten sposób 32 lata temu w Kobyłce narodziło się Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym. Teraz jego centrum znajduje się w Częstochowie, a grupy rozrosły się na 157 parafii w Polsce, a także na Białorusi, Litwie, Łotwie, Ukrainie, w Hiszpanii i Niemczech. Tam, gdzie nie ma parafialnych struktur, do apostolstwa można dołączyć indywidualnie. W sumie zmarli mają 25-tysięczną armię wstawienników, codziennie modlących się za nich i proszących Jezusa o przyjęcie ich do nieba. Za różaniec każdego dnia łapią nie tylko wdowy, ale też młodzi (należący do Młodzieżowego Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym), mężczyźni, siostry zakonne, kapłani, a nawet całe rodziny.

Krystyna Szymańska, odpowiedzialna za wspólnotę apostolstwa przy parafii Niepokalanego Poczęcia NMP na Wrzecionie, trafiła do niej po śmierci męża. - Kiedy chodziłam na cmentarz, widziałem wiele zaniedbanych grobów. Skoro grób jest opuszczony, to i dusza jest opuszczona. Poczułam wewnętrznie, że powinnam modlić się także za nie - wspomina.

Teraz codziennie rano w krótkiej formule modlitwy obowiązującej członków apostolstwa ofiaruje wszystkie modlitwy, prace, radości, trudy i cierpienia w intencji konających i zmarłych poddanych oczyszczeniu. Cała 30-osobowa wspólnota w soboty o godz. 7.15 spotyka się na Mszy św. zamówionej w intencji dusz czyśćcowych, a po niej - na Różańcu.

- Msza św. jest największym dobrem, jakie możemy ofiarować duszom. Wiemy to z objawień wielu świętych - mówi Zenobia Trzcińska, emerytowana pielęgniarka, która należy do dzieła od ponad ćwierć wieku i przez ten czas zamówiła za dusze w czyśćcu ponad 700 Mszy św., a także ofiarowała za nie modlitwy i cierpienia, których życie jej nie szczędziło.

- Nie wszystkie dusze trafiające do czyśćca są od razu gotowe na korzystanie z dóbr duchowych, jakie daje ofiara eucharystyczna Jezusa - zaznacza s. Anna. - Dlatego prosimy o nie również poprzez nabożeństwa i modlitwy, zwłaszcza do męki Pańskiej, Jego Przenajświętszej Krwi, a także nabożeństwa maryjne.

Zmarłym można też ofiarować odpusty - zupełne lub cząstkowe. Nawiedzając z modlitwą kościół lub kaplicę w uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dniu Zadusznym, możemy pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. Ponadto, wypełniając określone warunki, możemy uzyskać odpust zupełny od 1 do 8 listopada za pobożne (czyli modlitewne) nawiedzenie cmentarza. Odpust ten możemy zdobyć raz dziennie poprzez: wzbudzenie intencji jego otrzymania, bycie w stanie łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii św., odmówienie „Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga” oraz modlitwę w intencjach bliskich Ojcu Świętemu.

Święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny rozpoczynają miesiąc szczególnych modlitw za dusze w czyśćcu cierpiące. Członkowie apostolstwa wraz z proboszczem parafii ks. prał. Stanisławem Warzeszakiem zapraszają 10 listopada na nocne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem w intencji dusz czyśćcowych.

- To właśnie wtedy, kiedy nastaje ciemność - ta dosłowna i symboliczna, w duszy człowieka - jesteśmy najbardziej narażeni na ataki złego. Czuwając  przed Najświętszym Sakramentem i odmawiając sobie odpoczynku, chcemy, żeby dusze czyśćcowe mogły odpocząć w świetle Chrystusa - podkreśla Eulalia Stryjewska.

Całonocna modlitwa rozpocznie się Apelem Jasnogórskim o godz. 21. Po niej zostanie odprawiona Msza św. Potem przed Najświętszym Sakramentem uczestnicy będą modlić się Różańcem, Koronką do Miłosierdzia Bożego, Koronką za zmarłych i Nabożeństwem do Krwi Chrystusa. O pomocy duszom czyśćcowym w dwóch konferencjach będzie mówić s. Anna Czajkowska WDC. Podczas spotkania będzie też okazja do spowiedzi.

Szczegółowe informacje o czuwaniu oraz o Apostolstwie Pomocy Duszom Czyśćcowym można uzyskać na: www.apdc.wspomozycielki.pl. Tam też można znaleźć formularz przystąpienia do dzieła.

O misji apostolstwa chętnie porozmawiają członkowie grup w parafiach. W Warszawie i okolicach można ich spotkać w następujących miejscach:

Archidiecezja warszawska
Magdalenka - par. Św. Marii Magdaleny 
Mroków - par. św. Stanisława Kostki
Raszyn - par. św. Szczepana
Stara Iwiczna - par. Zesłania Ducha Świętego 
Warszawa - par. NMP Królowej Świata
Warszawa - par. Opatrzności Bożej
Warszawa-Wrzeciono - par. Niepokalanego Poczęcia NMP 

Diecezja warszawsko-praska
Kobyłka - par. Świętej Trójcy 
Legionowo - par. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Legionowo - par. Miłosierdzia Bożego
Sulejówek - kaplica sióstr wspomożycielek
Wołomin - par. Matki Bożej Częstochowskiej.