Patriotyzm w wersji punk

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

publikacja 09.11.2016 08:18

W Muzeum Powstania Warszawskiego po raz ósmy odbędzie się Koncert Niepodległości "Młode Wilki”. Tegoroczna edycja poświęcona jest młodzieży walczącej o niepodległość Rzeczpospolitej.

Patriotyzm w wersji punk Dyrektorami muzycznymi Koncertu Niepodległości są Ola Turkiewicz i Jacek "Wiejski" Górski Agata Ślusarczyk /Foto Gość

- Młodzież jest w dużym stopniu pokrzywdzona w naszej pamięci narodowej. Pamiętamy dorosłych bohaterów ze stopniami generalskimi, dowódców. Tymczasem większość zrywów rozpoczynała młodzież - mówi Jacek "Wiejski” Górski, producent, reżyser i scenarzysta.

Inspiracją tytułu VIII edycji Koncertu Niepodległości są słowa z "Obławy” Jacka Kaczmarskiego. Narrację koncertu symbolicznie rozpocznie legenda o dzieciach głogowskich podczas oblężenia grodu przez wojska niemieckie w 1109 r. i opowieść o wychowaniu młodzieży w rodach rycerskich i szlacheckich. Ukazane zostaną XIX związki Filomatów i Filaretów, młodzi powstańcy styczniowi i listopadowi oraz Przedburzowy. Wspomniana zostanie także młodzież walcząca w XX w i czasach PRL-u w tym nieznane losy "młodych wyklętych”. Z kolei nawiązanie do strajków szkolnych w zaborze pruskim i rosyjskim będzie punktem wyjścia do ukazania blisko 100-letniej historii "tajnego nauczania”.

W sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego zagra blisko 40 muzyków. Instrumentaliści wykonają znane pieśni patriotyczne w nowoczesnej aranżacji. - Niektóre aranżacje mogą wywołać zdziwienie. Z lirycznego nastroju Hymnu do miłości Ojczyzny wyrwie słuchaczy reage-punkowa aranżacja Pieśni więziennej Filaretów - zachęcają organizatorzy.

Koncerty Niepodległości charakteryzuje różnorodność muzycznych stylów (tzw. muzyka hybrydowa). Dlatego na scenie będzie można usłyszeć zarówno utwory w aranżacji tech-house czy pieśni wojów Krzywoustego z XI w. - najstarszej odnotowanej żołnierskiej pieśni spisanej po łacinie przez kronikarza Anonima. "Warszawskie dzieci”, "Odważny Polak na Marsowym Polu”, "Serce w plecaku” czy "Obława” to tylko niektóre pieśni z koncertowego repertuaru.

- Muzyka źródeł wkomponowana jest we współczesną instrumentalizację, takich możliwości nie mieli twórcy kilkaset lat temu - mówi J. Górski. I dodaje: - Koncerty Niepodległości to także formacja muzyków sesyjnych, przez którą przewinęło się już ponad 130 artystów tworząc aranżacje muzyczne pieśni patriotycznych w nurcie muzyki hybrydowej.

Koncert odbędzie się w 11 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego. - Koncerty wpisują się w naszą misję i wizję artystyczną mówienia o historii nowoczesnym językiem. Muzyka, która sięga średniowiecza jest podawana w sposób nowoczesny, by te bariery między historią a współczesnością przełamywać. Koncerty stały się marką związaną z miejscem i stylem muzycznym i pewną niepowtarzalnością - mówi wicedyrektor Muzeum.

Informacja o wejściówkach na koncert na www.koncertniepodleglosci.pl.