Muzeum dopiero za dwa lata

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 10.11.2016 19:44

W dniu otwarcia świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie będzie można zwiedzić pomieszczenia powstającego pod kopułą Muzeum św. Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Muzeum posiada bogatą kolekcję fotografii Muzeum posiada bogatą kolekcję fotografii
Ryszard Rzepecki/ Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Cztery windy wyniosą zwiedzających na wysokość 26 metrów, gdzie w pierścieniu okalającym kopułę, znajdującym się nad Świątynią Opatrzności Bożej, wydzielona została muzealna przestrzeń. Na razie wykończone, przestronne wnętrza o powierzchni 2 tys. metrów kwadratowych, czekają na rozpoczęcie instalowania głównej ekspozycji.

Jej scenariusz będzie oparty na zwycięskim projekcie firma Kłaput Project z 2009 r. Szczegóły jednak zostaną zmodyfikowane i uaktualnione. Wystawa stała będzie odwoływała się do swoistej duchowej więzi łączącej św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, wpisanej w trudne doświadczenia historyczne narodu i Kościoła w Polsce w XX w. Będzie starała się odpowiedzieć na pytanie: co z bogatej spuścizny Prymasa Tysiąclecia, Karol Wojtyła zabrał ze sobą do Rzymu i ofiarował Kościołowi powszechnemu? 

Trasa zwiedzania rozpocznie się od pl. Zwycięstwa (obecnie Piłsudskiego), na którym miała miejsce pamiętna Msza św. podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r., a dwa lata później - Msza pogrzebowa Prymasa Polski. Potem opowieść będzie wiodła zwiedzających poprzez sale, w których poznają biografie obu wielkich Polaków.

Dzięki zastosowaniu multimediów, efektów dźwiękowych, obrazu, a nawet temperatury, nie będzie to opowieść nudna. Pozwoli przenieść się w czasy młodości Stefana Wyszyńskiego, poczuć klimat  niezwykłych rekolekcji prowadzonych przez wujka Karola, zrozumieć trudną, pełną strachu rzeczywistość PRL-u i wyzwania przed którymi stanął pontyfikat papieża przełomu tysiącleci.

Od kilku lat muzeum prowadzi zbiórkę pamiątek po kard. Wyszyńskim i Janie Pawle II, które będą wykorzystane do budowy ekspozycji. Jednym z pierwszych przedmiotów, jakie trafiły do wilanowskiej placówki,  był czerwony płaszcz Papieża, podarowany przez kard. Stanisława Dziwisza. Udało się też zebrać sporo pamiątek po papieskich pielgrzymkach do Polski: ambonę i fotel celebransa z pamiętnej Mszy św. na pl. Piłsudskiego, piuskę, kielich… 

 - Nie udało się nam ustalić, co stało się z olbrzymią stułą, która była zawieszona na krzyżu na pl. Zwycięstwa. Sam krzyż trafił do służewieckiej parafii św. Maksymiliana M. Kolbego, ale po stule ślad zaginął - mówi Piotr Dmitrowicz, wicedyrektor muzeum.

Cenne osobiste pamiątki po kard. Stefanie Wyszyńskim napłynęły do Wilanowa m.in. z domu arcybiskupów warszawskich, od ks. prałata Bronisława Piaseckiego - dawnego osobistego sekretarza Prymasa i Marii Okońskiej, wieloletniej kierowniczki Instytutu Prymasowskiego. Przesyłają je lub przynoszą osobiście mieszkańcy nie tylko Warszawy. Oprócz gromadzenia materialnych śladów przeszłości, muzeum prowadzi archiwum historii mówionej. Nagrywa wspomnienia osób, które zetknęły się z Papieżem i Prymasem, pamiętają klimat papieskich pielgrzymek, chciałyby podzielić się swoimi z nich osobistymi doświadczeniami.

Otwarcie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaplanowano na 40. rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, przypadającą w 2018 r.