Przez żołądek do Boga

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

dodane 30.11.2016 20:29

Na ścianie nowej klubokawiarni wisi krzyż. Przed przyjściem pierwszych klientów ośmiu pracowników modli się za nich. Bo w "Docelowo" chcą karmić nie tylko ciało, ale i ducha.

Przez żołądek do Boga Ekipa "Docelowo" codziennie, jeszcze przed otwarciem, omadla swoją działalność i wszystkich, którzy zajrzą w progi klubu Tomasz Gołąb /Foto Gość

"Docelowo" to miejsce inne niż wszystkie, w których jadłeś. Na ścianie wisi krzyż i plakaty z inspirującą treścią: "Być czy Mieć". Na suficie mnóstwo plakatów filmowych inspirowanych chrześcijaństwem. Z szerokiego tarasu na drugim piętrze kamienic między placem Konstytucji i Zbawiciela widać miejsce, gdzie do niedawna stała obrazoburcza "Tęcza".

- Tu dosłownie nakarmisz swoje ciało i ducha. Naszą kluborestaurację tworzymy z myślą o wszystkich, którzy nie boją się w życiu poszukiwać czegoś więcej: prawdziwych, głębokich wartości, w każdej dziedzinie swojego życia - mówi Maciej Podulka, pomysłodawca i szef "Docelowo". - A sąsiedztwo "Tęczy"? Nieprzypadkowe. Chcemy być odtrutką na pewien dziwny sposób życia: życie, jakby Boga nie było. Nie chcemy się z nikim "bić", ale przywrócić pewną równowagę w tej okolicy - dodaje.

Właściciel firmy remontowo-budowlanej, z grupą osób zaangażowanych w warszawskie duszpasterstwa Mamre i Woda Życia, od tygodnia prowadzi przy ul. Marszałkowskiej 34/50 miejsce, w którym można smacznie zjeść, przeczytać wartościową książkę, posłuchać chrześcijańskiej muzyki, zagrać w planszówki, a przede wszystkim spotkać się z przyjaciółmi czy rodziną w świetnej atmosferze.

- Planujemy i już organizujemy około ośmiu różnych wydarzeń miesięcznie: minikoncertów, pokazów filmów, premier i promocji książek, płyt i filmów. Chcemy, by odbywały się tu ciekawe wykłady, dyskusje, warsztaty i wiele innych inspirujących przedsięwzięć - mówi Michał Guzek, znany z tworzenia festiwalu Chrześcijańskie Granie i prowadzenia sklepu z chrześcijańską muzyką pod tym samym szyldem.

- Dodatkowo zależy nam na promowaniu zdrowego, ale podkreślamy - bardzo dobrego jedzenia z karty i na wynos. Już dziś można u nas wykupić abonament na naturalny chleb żytni z pełnego przemiału, na zakwasie - czyste zdrowie! A już niebawem oferta chleba oraz innych życiodajnych frykasów będzie znacznie większa. Niedługo na miejscu otworzymy też kiosk z koszulkami, muzyką i książkami - zapowiada Maciej Podulka. - Codziennie modlimy się o to, aby to, co robimy, było dziełem Bożym, nie naszym. Dysponując bardzo skromnymi środkami, robimy coś z niczego. Ale ufamy, że miejsce, w którym można coś zjeść, nie kryjąc się ze swoją wiarą, miejsce ewangelizujące i promieniujące chrześcijańską kulturą, spodoba się Bogu i ludziom - dodaje.

"Docelowo" serwuje m.in. lunch w formie dwudaniowego obiadu, który jest dostępny zarówno na miejscu, jak i na wynos (15 zł). W karcie można znaleźć także ulubione dania, takie jak pierogi, sałaty, naleśniki, zdrowe kanapki i desery. - Wykorzystujemy tylko świeże i naturalne składniki, szanując zdrowie naszych gości i starając się zaspokoić wymagające podniebienia - mówi szef kuchni.

W "Docelowo" odbywają się już chrześcijańskie randki (tzw. speed dating). 1 grudnia o 17.00 planowane jest spotkanie z Fadim z Libanu, który opowie, jak przeżył rekolekcje dla singli 26+ w kościele Zbawiciela. 6 grudnia o 18.00 odbędzie się mikołajkowe spotkanie z Kubą Kornackim, autorem książki dla dzieci "Ucho w opałach", wokalistą zespołu Kanaan, a 8 i 14 grudnia o 18.00 kolejne spotkanie chrześcijańskich singli (zapisy: www.chrzescijanscysingle.pl). 13 grudnia w "Docelowo" będzie można się spotkać z raperem Wiecznym oraz autorką książki "Hardcore. Świadectwa nawróconych raperów", Moniką Maśnik, a 15 grudnia kluborestauracja zaprasza na spotkanie dla chrześcijańskich biznesmenów.