Szukam Twojego oblicza. Wystawa ikon w MAW

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 07.12.2016 13:23

Najnowsza wystawa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej prezentuje dorobek plenerów ikonograficznych, na których od ośmiu lat spotykają się środowiska polskich i ukraińskich malarzy.

Szukam Twojego oblicza. Wystawa ikon w MAW Wystawę można oglądać do 12 lutego 2017 r. Tomasz Gołąb /Foto Gość

Najnowsza wystawa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej prezentuje dorobek plenerów ikonograficznych, na których od ośmiu lat spotykają się środowiska polskich i ukraińskich malarzy. Każdy z nich: w Nowicy, Zamłynie i Kijowie ma nieco inny charakter i odbywa się w innym, znaczącym dla relacji polsko - ukraińskich miejscu.

Każdego roku praca uczestników ogniskuje się wokół jednego z wielkich tematów tradycji ikonowej zaczynając od Ikon Chrystusa i Bogurodzicy, przez Proroków, Apostołów i Świętych, aż do tegorocznej pracy nad ikonami czerpiącymi inspirację z Księgi Apokalipsy św. Jana. W sumie na wystawie zobaczyć można kilkadziesiąt ikon.

W otwarciu wystawy „Szukam o Panie Twojego Oblicza. Ikona w dialogu polsko-ukraińskim” uczestniczyły 2 grudnia Pierwsze Damy Polski i Ukrainy, Agata Kornhauser-Duda i Maryna Poroszenko. Podczas uroczystości historyk sztuki, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha tłumaczył symbolikę wybranych ikon. Wskazał też, że Chrystus jest mostem łączącym bratnie narody Polski i Ukrainy i zachęcił, abyśmy widzieli w sobie braci, ponad przepaścią historii.

Wystawę „Szukam o Panie Twojego Oblicza. Ikona w dialogu polsko-ukraińskim” oglądać można w nowej siedzibie Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy archikatedrze św. Jana na Starym Mieście do 12 lutego. Wejście: 5 zł za bilet normalny, 3 zł - bilet ulgowy.

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zostało założone pod koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku. Początkowo znajdowało się na warszawskim Starym Mieście w budynkach położonych obok Archikatedry św. Jana na ulicy Kanonii. Uroczystego otwarcia dokonał arcybiskup warszawski kardynał Aleksander Kakowski w 1938 roku. Od lat 80. Muzeum istniało na Powiślu. Od dwóch lat mieści się ponownie przy archikatedrze warszawskiej.

Na 3 kondygnacjach o łącznej powierzchni 1200 m2, muzeum gromadzi i eksponuje dzieła sztuki religijnej i świeckiej. Dziś na kolekcję liczącą ok. 20 tys. obiektów składają się: malarstwo, rysunki, grafiki, złotnictwo i rzeźby, dawne elementy wystroju kościołów, szaty i naczynia liturgiczne, medale, ryngrafy, meble, zegary stojące i inne.  Eksponaty pochodzą z darów parafii, zgromadzeń, księży i osób świeckich. Większość dzieł to obiekty pozyskane po wojnie.  Udało się także odzyskać niektóre obiekty z przedwojennej kolekcji muzeum.

Wśród eksponatów MAW znajdują się: drzeworyty Albrechta Durere, obrazy Jacka Malczewskiego (Chrystus i Samarytanka), Vlastimila Hofmana (Kielich Goryczy); Francesco Bassano (Pokłon Pasterzy), Szymona Czechowicza, Franciszka Smuglewicza, prace Jana Lebensteina, rzeźby Henryka Kuny, obrazy Józefa Czapskiego.