W Szpitalu Wolskim otwarto nowy pawilon kardiologiczny

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 02.02.2017 17:02

Na terenie Szpitala Wolskiego przy ul. Kasprzaka 17 powstał nowy, wolno stojący pawilon z 66 łóżkami kardiologicznymi. To pierwszy budynek dla pacjentów od I wojny światowej w kompleksie szpitalnym.

W Szpitalu Wolskim otwarto nowy pawilon kardiologiczny - W ubiegłym roku przyjęliśmy blisko 3,5 tys. pacjentów, w tym 780 z zespołem wieńcowym. Udzieliliśmy 11 tys. porad i 750 pacjentom wszczepiliśmy rozrusznik - mówi ordynator oddziału kardiologicznego Tomasz Gołąb /Foto Gość

W szpitalu Wolskim powstał nowy 3-kondygnacyjny (2 nadziemne i 1 podziemna) pawilon o powierzchni użytkowej 3 562 m.kw. dla potrzeb Oddziału Kardiologicznego Budynek ma numer 9 i znajduje się między porodówką Instytutu Matki i Dziecka i oddanym w ubiegłym roku oddziałem geriatrycznym. Oprócz części z łóżkami pacjentów kardiologicznych, znajdują się tam również: Pracownia Kardiologii Interwencyjnej, Poradnia Kardiologiczna oraz Pracownia Diagnostyczno-Endoskopowa. Do nowych pomieszczeń już miesiąc temu zostali przeniesieni pacjenci ze 110-letniego dotychczasowego pawilonu.

- Wszyscy mówią, że się nie opłąca, ale my otwieramy kolejny oddział, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu dwóch dzielnic: Bemowa i Woli. Swoim zasięgiem obejmiemy więc 300 tys. mieszkańców. Stąd potrzeba prężnego szpitala - mówił podczas otwarcia dyrektor Szpitala Wolskiego, Robert Mazur.

- Nie wiem, czy rejon wam się jeszcze nie powiększy - żartował obecny na uroczystości Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent stolicy, nawiązując do planu zmiany granic Warszawy.

- Muzyka łagodzi obyczaje, ale aby nią się cieszyć potrzebne jest zdrowie - dodał poseł Michał Szczerba, dodając że w tym szpitalu się urodził.

Budowę Oddziału Kardiologicznego w całości sfinansowało miasto. W ciągu 10 lat Warszawa zainwestowała w Szpital Wolski blisko 75 mln zł. Roboty budowlane trwały 1,5 roku. W 2016 roku rozpoczęto zakup wyposażenia pawilonu obejmującego m.in. kardiomonitory, gastroskopy, kolonoskopy, aparaty EKG, aparat do znieczulenia, stoły zabiegowe, łóżka dla pacjentów, meble, sprzęt komputerowy i gospodarczy. Ponadto pawilon został wyposażony w 2 angiografy.

- Na terenie Warszawy i województwa osiągnęliśmy duży postęp w zakresie świadczeń kardiologicznych. Zwiększyliśmy liczbę kardiologów z 250 do 500, przekraczając nawet średnią unijną. Mamy pierwsze miejsce w kraju w zakresie ablacji i stymulatorów. Ale mamy wciąż wiele do zrobienia - powiedziała prof. Anna Szwed wojewódzki konsultant w dziedzinie kardiologii.

- Powinniśmy skrócić drogę dotarcia do pacjenta, należy usprawnić dostęp do pracowni hemodynamicznych. Cieszę się, że będzie na tym oddziale będzie także rehabilitacja kardiologiczna. Na Mazowszu podlega jej zaledwie 7 proc. pacjentów, a w całym kraju 30 proc. Chcemy też, by więcej chorych było leczonych ambulatoryjnie. 

W Pracowni Kardiologii Interwencyjnej (Pracownia Hemodynamiczna, Pracownia Diagnostyki Naczyń i Wszczepów) zlokalizowano 3 gabinety lekarskie i 1 gabinet diagnostyczno-zabiegowy o charakterze ambulatoryjnym. W części zabiegowej przy każdej pracowni znajdują się niezbędne pomieszczenia towarzyszące: przygotowania pacjenta, wyprowadzania pacjenta po zabiegu, przygotowania lekarzy, sterownia z zapleczem technicznym oraz pomieszczenie wstępnego mycia i dezynfekcji sprzętu stosowanego do zabiegów.

W pracowni udzielane są świadczenia m.in. z zakresu koronarografii, arteriografii, koronaroplastyki, angioplastyki balonowej, angioplastyki tętnic obwodowych. Ponadto w obrębie Poradni Kardiologicznej zaprojektowano pokoje do diagnostyki pacjentów ambulatoryjnych, gdzie będzie prowadzona diagnostyka i regulacja stymulatorów serca, diagnostyka schorzeń metodą Holtera, diagnostyka z zastosowaniem aparatury EKG i UKG (echo serca), konsultacje kardiologów. W piwnicach wydzielono również zespół pomieszczeń socjalnych, sanitarno-higienicznych dla personelu, magazynowych i technicznych.