25. Dzień Chorego

jjw, KAI

publikacja 06.02.2017 21:11

Sakrament namaszczenia, Eucharystie, spotkania z pacjentami na oddziałach... 11 lutego bądźmy bliżej chorych.

Co roku w Dniu Chorego biskupi odwiedzają pacjentów szpitali Co roku w Dniu Chorego biskupi odwiedzają pacjentów szpitali
Joanna Jureczko-Wilk/ Foto Gość

W Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie zaprezentowano dziś Orędzie papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego. Już po raz 25. obchodzony będzie w najbliższą sobotę, 11 lutego, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, tym razem pod hasłem: „Zadziwienie tym, co czyni Bóg: Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny…” (Łk 1, 49). Uczestniczący w prezentacji przewodniczący Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia i Chorych bp Stefan Regmunt,  zauważył, że Światowy Dzień Chorego przypomina Kościołowi o misji, jaką ma do spełnienia. - Jeśli mówimy, że jesteśmy katolikami, a nie włączamy się w pomoc chorym, to praktycznie nie jesteśmy autentycznymi chrześcijanami - powiedział hierarcha.

 W najbliższych dniach biskupi odprawią dla chorych Msze św. w szpitalnych kaplicach i spotkają się z pacjentami. 11 lutego w parafiach zostaną odprawione Msze św. z sakramentem namaszczenia chorych. Często po nich uczestników czeka jeszcze wspólne świętowanie na parafialnych agapach.

9 lutego o godz. 11 bp Piotr Jarecki odprawi Mszę św. w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Caritas Archidiecezji Warszawskiej oraz spotka się z pacjentami. Natomiast Duszpasterstwo Chorych i Dyrekcja Szpitala MSWiA zapraszają na Mszę św. z okazji Dnia Chorego do kaplicy szpitala 10 lutego o godz. 18. Eucharystii przewodniczył będzie nuncjusz apostolski w Polsce Abp Salvatore Pennacchio.

W Dniu Chorego, 11 lutego o 10.30 kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy św. w ursynowskim Centrum Onkologii. Tego samego dnia w samo południe bp Rafał Markowski poświęci kaplicę i odprawi Mszę św. w Szpitalu Opieki Krótkoterminowej Centrum ATTIS Sp. z o. o. na Woli, a o godz. 15 bp Michał Janocha będzie przewodniczył Mszy św. w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym na Banacha.

Centralną Mszę św. dla chorych w diecezji warszawsko-praskiej bp Marek Solarczyk odprawi 11 lutego o godz. 11 w sanktuarium MB z Lourdes (ul. Wileńska 69). W tym dniu bp Zawitkowski udzieli chorym sakramentu namaszczenia po Mszy św. sprawowanej w ich intencji o godz. 15 w kościele św. Wincentego Pallottiego, przy ul. Skaryszewskiej 12.