Ratował świat przed nicością

Agnieszka Kurek-Zajączkowska

publikacja 11.02.2017 17:32

Hymn narodowy, modlitwa, apel pamięci, salwa honorowa i biało-czerwone kwiaty. Tak warszawianie uczcili 13. rocznicę śmierci gen. Ryszarda Kuklińskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Ratował świat przed nicością Uroczystości 13. rocznicy śmierci R. Kuklińskiego na Powązkach odbyły się według ceremoniału wojskowego

- Pierwszy raz od 13 lat spotykamy się przy grobie Ryszarda Kuklińskiego w wyjątkowych okolicznościach. Prezydent RP Andrzej Duda awansował go pośmiertnie na stopień generała brygady postanowieniem z 2 września 2016 roku. Dziękujemy za to w imieniu wszystkich, którzy w świetle prawa i historii starali się o rehabilitację Kuklińskiego od lat. Gdy 13 lat temu żegnaliśmy pułkownika, mój ojciec, prof. Józef Szaniawski, mówił, że ten grób stoi pierwszy w Alei Zasłużonych po to, by każdy komunista i postkomunista potykał się o niego jako o wyrzut własnego sumienia - przypomniał Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci gen. Kuklińskiego. Zapewnił, że Izba będzie stała na straży „wartości, których bronił Kukliński i edukacji, która jest potrzebna nie tylko młodzieży, ale całemu polskiemu społeczeństwu".

Współorganizatorką warszawskich obchodów 13. rocznicy śmierci gen. Kuklińskiego była Anna Maria Anders, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik Rządu do spraw Dialogu Międzynarodowego. W wystosowanym liście przypomniała, że „mieszkańcy stolicy wciąż czekają na stosowne upamiętnienie generała w mieście, z którym był tak mocno związany”. Zauważyła, że Kukliński był „pierwszym polskim oficerem w NATO, który w niezwykły sposób wpisał się w tradycję polsko-amerykańskiej przyjaźni i współpracy, której podwaliny kładli Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski".

Obecny na uroczystości prof. Wiesław Wysocki, działacz społeczny, historyk i były dziekan UKSW, zauważył, że dla osób, które ceniły Kuklińskiego, nominacja na generała jest równocześnie potwierdzeniem słuszności wartości, które reprezentował. - Ratował Polskę, Europę i świat przed nicością. Zapalając świeczkę przy jego grobie, pamiętajmy, że był to człowiek niepodległości. Niech to będzie sygnał dla tych, którzy cenią 22 lipca, by przeszli pod znak 11 listopada - apelował.

Po przemówieniach odbył się apel pamięci, a kompania Wojska Polskiego oddała salwę honorową.

Drugim dniem obchodów 13. rocznicy śmierci Ryszarda Kuklińskiego będzie niedziela 12 lutego. W Krakowie w kościele oo. kapucynów przy ul. Loretańskiej 11 o 12.30 zostanie odprawiona Msza św. zgodnie z ceremoniałem wojskowym i udziałem pocztów sztandarowych. Po Eucharystii nastąpi przemarsz pod mogiłę Konfederatów Barskich, gdzie wygłoszone zostaną krótkie wspomnienia o Kazimierzu Pułaskim i Tadeuszu Kościuszce. Po nich uczestnicy obchodów przejdą al. Piłsudskiego i 3-go Maja do parku Jordana pod odsłonięte 11 listopada 2006 r. popiersie Ryszarda Kuklińskiego, gdzie odbędzie się ceremonia patriotyczna, zapalenie zniczy i złożenie kwiatów.