Peregrynacja ołtarza adoracji z ŚDM

jjw, KAI

publikacja 28.02.2017 12:15

Mieszkańcy Ołtarzewa i okolic od 1 marca modlić się będą przy nim o pokój.

Ołtarz "Światło Pojednania i Pokoju" Ołtarz "Światło Pojednania i Pokoju"
Archiwum sanktuarium Kibeho

Ołtarz adoracyjny „Światło Pojednania i Pokoju” towarzyszył spotkaniu z papieżem Franciszkiem na Campus Misericordiae podczas Światowych Dni Młodzieży. Od ubiegłego roku peregrynuje po Polsce. Ostatecznie trafi do sanktuarium Matki Bożej w Kibeho w Rwandzie.

1 marca ołtarz przybędzie do parafii NMP Królowej Apostołów w Ołtarzewie. 4 marca odbędzie przed nim modlitewne czuwanie w intencji pokoju. O 18.30 będzie odprawiona Msza św., a po niej konferencję o objawieniach w Kibeho poprowadzi ks. Roman Rusinek SAC, misjonarz z Rwandy. Następnie będzie odmawiany różaniec do Siedmiu Boleści Matki Bożej. Czuwanie zakończy się około godz. 21 Apelem Jasnogórskim.

Przed ołtarzem adoracyjnym w Ołtarzewie będzie można modlić się do 17 marca. Potem ołtarz ruszy do kolejnych parafii. Peregrynował po Polsce będzie do końca września.

Stanowiący ogromne tabernakulum ołtarz adoracyjny, ma kilka metrów długości. Docelowo przeznaczony jest dla sanktuarium Matki Słowa w Kibeho w Rwandzie, nazywanym afrykańskim Lourdes. Tam Matka Boża objawiła się w latach 80. ub. wieku, co Kościół uznał oficjalnie w 2001 r.

– Miasta Kibeho nie oszczędziły tragiczne wydarzenia z 1994 r., kiedy to w Rwandzie doszło do walk między plemionami i ludobójstwa, w którym śmierć poniosło około miliona osób. W tym miejscu zostanie utworzone Międzynarodowe Centrum Modlitwy o Pokój, a fundamentem powstającego centrum duchowości będzie Wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju i posługa sakramentu pojednania. Najświętszy Sakrament będzie wystawiony właśnie w ołtarzu „Światło Pojednania i Pokoju” – wyjaśnia jego twórca, gdański artysta Mariusz Drapikowski,

W centralnym miejscu ołtarza-tryptyku „Światło Pojednania i Pokoju”, umieszczony jest Gorejący Krzew, symbolizujący wierność i miłość Maryi rozpalaną przez Ducha Świętego. To w nim jaśnieje monstrancja w kształcie Maryi tulącej Syna – Eucharystycznego Jezusa. Szata Matki Bożej w całości utkana jest z kwiatów. Jak wyjaśnia twórca ołtarza, stanowi to nawiązanie do jednej z wizji, którą otrzymały uczennice z Kibeho.

– W 1982 r. zobaczyły ogród, w którym część kwiatów była pięknych i świeżych, a część uwiędłych. Matka Boża wyjaśniła im, że świeże kwiaty symbolizują ludzi, których serca zwrócone są ku Bogu, natomiast kwiaty uwiędłe oznaczają tych, których serca skłaniają się ku rzeczom ziemskim, zwłaszcza ku pieniądzom. Maryja poprosiła widzące, by podlewały ten ogród, który tym bardziej się powiększał, im więcej było nawróceń – przypomina Mariusz Drapikowski.