Trafić za kratki

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

publikacja 01.03.2017 09:58

W parafii NMP Matki Zbawiciela przy ul. Olimpijskiej rusza cykl wielkopostnych katechez poświęconych spowiedzi. Nauczania z poszczególnych niedziel dostępne będą także na stronie internetowej warszawskiego Gościa Niedzielnego.

Trafić za kratki Ks. Kamil Leszczyński SDS wygłosi cykl wielkopostnych katechez w kościele NMP Matki Zbawiciela Agata Ślusarczyk /Foto Gość

- "Trafić za kratki" to projekt adresowany do tych, którzy chcą się czegoś więcej dowiedzieć o sakramencie pokuty i pojednania i świadomie przygotować się do wielkopostnej spowiedzi - wyjaśnia ks. Kamil Leszczyński SDS, inicjator wielkopostnych katechez.

Zdaniem salwatorianinia, wiele osób boi się spowiedzi traktując ją jak "rozliczenie z Bogiem z tego, co się nie udało” albo spowiada z emocji i wątpliwość, a także nieadekwatnie do wieku i stanu, w jakim żyje. - Tymczasem spowiedź powinna być zachętą do pracy nad sobą, spotkaniem z miłującym Ojcem - wyjaśnia duchowny.

Pomocą w dobrym przeżyciu sakramentu pokuty i pojednania mają być wielkopostne katechezy. Nauki będą głoszone w każdą niedzielę Wielkiego Postu na Mszach św. akademickich o godz. 20. Tematem konferencji będzie pięć warunków dobrej spowiedzi. - Doświadczenie wielu spowiedników pokazuje, że potrzebne jest pogłębienie świadomości tego sakramentu - mówi duchowny.

"Kiedy popełniamy grzech lekki, a kiedy ciężki?”, "Czego nie powinno zabraknąć w rachunku sumienia?”, "Czy popełnione zło trzeba naprawić?”, "Czym różni się żal dokonały, od żalu niedoskonałego?” - to tylko niektóre pytania stawiane podczas katechez.

Nauczenia w formie pliku dźwiękowego z każdej niedzieli dostępne będzie także na stronie internetowej warszawskiego Gościa Niedzielnego.

Harmonogram katechez:

  • 5.03 - Jak pokonać wstyd przy wyznawaniu swoich grzechów?, Kiedy popełniamy grzech ciężki, a kiedy lekki?, Na pewno nikt nie ma takich grzechów jak ja!
  • 12.03 - Rachunek za prąd, gaz, zakupy i za SUMIENIE!, Czym jest sumienie i jak je kształtować?, Czego nie powinno zabraknąć w rachunku sumienia żony, męża, kawalera i panny?
  • 19.03 - Czy zawsze żałujemy za nasze grzechy?, Co zrobić, jak nie żałujemy tego, co zrobiliśmy?, Czy można nauczyć się żalu doskonałego?
  • 26.03 - Dlaczego jesteśmy niewytrwali w postanowieniach?, Postanowienie poprawy, a powrót do grzechu, Jak pracować nad rozwojem duchowym?
  • 2.04 - Czy żyjący w związkach niesakramentalnych mogą się spowiadać?, Na czym polega szczera spowiedź?, Kiedy nie utrzymasz rozgrzeszenia?
  • 9.04 - Zadośćuczynienie Bogu i bliźniemu - obowiązek, czy tylko zachęta?, Czy popełnione zło trzeba naprawić?