Spacery uzdrowienia

jjw, KAI

|

Gość Warszawski 13/2017

publikacja 30.03.2017 00:00

W czwartki Wielkiego Postu, idąc wieczorem ulicą Wileńską na Pradze, można natknąć się na przechadzającego się księdza. Czeka na chętnych do duchowej rozmowy.

▲	Zdarza się, że przypadkowa rozmowa kończy się spowiedzią po latach. ▲ Zdarza się, że przypadkowa rozmowa kończy się spowiedzią po latach.
Henryk Przondziono /Foto Gość

Parafii przy ul. Wileńskiej 69 patronuje Matka Boża z Lourdes. To miejsce diecezjalnej modlitwy w intencji chorych, także tych chorujących „na duszy”. Między innymi do tych ostatnich jest skierowana nowa inicjatywa duszpasterska. Każdego, kto chciałby porozmawiać z księdzem, marianie zapraszają na nocny spacer i rozmowę. Zachęcają do niej szczególnie tych, którzy mają trudności w wierze lub są daleko od Kościoła. „Spacery uzdrowienia” to okazja do spokojnej rozmowy w nieformalnych okolicznościach. W każdy czwartek wieczorem, od godz. 20 aż do północy, wokół kościoła spaceruje kapłan. Można do niego podejść i porozmawiać. Jest to też okazja do spowiedzi. W tym samym czasie w kaplicy Krzyża Świętego w świątyni trwa adoracja Najświętszego Sakramentu.

– Pomysłodawcą był ks. Krzysztof Stąpor – opowiada proboszcz parafii ks. Stanisław Kosiorowski. – Początkowo byliśmy sceptyczni: nikt nie przyjdzie, kościół trochę na uboczu, w dodatku otoczony murem, choć furtka otwarta. Ale zaryzykowaliśmy i... okazało się, że to ma sens – przyznaje. Podczas spacerów odbyło się już kilka rozmów, były spowiedzi. Niektóre spotkania wyniknęły przypadkiem. – Ktoś akurat przechodził koło świątyni i zagadnął księdza, czemu tak spaceruje. Gdy usłyszał odpowiedź, nieoczekiwanie pojawiły się łzy. I tak zaczęła się rozmowa, a potem spowiedź po latach – mówi ks. Kosiorowski.