Oddając się Maryi na rycerza

Agnieszka Kurek-Zajączkowska

publikacja 30.07.2017 16:38

Pod hasłem "Sto lat historii, sto lat misji" Rycerstwo Niepokalanej świętuje swój setny jubileusz.

Oddając się Maryi na rycerza Podczas Eucharystii kard. Nycz pobłogosławił poddany renowacji ołtarz polowy za bazyliką Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość

Uroczystości zbiegły się z Ogólnopolskim Dniem Modlitwy Rycerstwa Niepokalanej. List do członków MI skierował prezydent RP. „Pragnę wyrazić szacunek wszystkim członkom, duszpasterzom i dobroczyńcom Rycerstwa Niepokalanej, stowarzyszenia założonego przez św. ojca Maksymiliana w przededniu odzyskania przez Polskę niepodległości. Tu, w klasztorze w Niepokalanowie, już wówczas nowoczesnym i prekursorskim ośrodku, siedzibie wydawnictwa i rozgłośni radiowej,  rodziły się liczne inicjatywy służące odrodzeniu moralnemu narodu. Dzieło św. Maksymiliana to jedno z najważniejszych ruchów katolickich zasłużonych w propagowaniu wartości rodzinnych i patriotycznych oraz w walce o poszanowanie ludzkiego życia. W słowniku ojca Maksymiliana nie było słowa "niemożliwe:. Życzę dobrych owoców wykonywanej pracy tak w wymiarze duchowym, jak i działalności społecznej i zawodowej. Przekazuję najserdeczniejsze pozdrowienia” -  odczytał w imieniu Andrzeja Dudy podczas Mszy św. polowej ks. por. Marcin Janocha, wikariusz katedry polowej WP.

Eucharystii odprawianej za niepokalanowską bazylikę przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. - W roku 1917 młody, 23-letni, zdolny, studiujący w Rzymie franciszkanin, u początku swojej drogi kapłańskiej powołał Rycerstwo Niepokalanej. Zaczął od oddania siebie samego Matce Bożej. Założył stowarzyszenie, by każdy człowiek zrozumiał, że wszelka łaska i miłość, która przychodzi do nas, przechodzi przez ręce Maryi - mówił w homilii metropolita warszawski. Zauważył, że choć dzieło o. Maksymiliana nie zapowiadało się tak wspaniale, to wyrosło z niego trwałe drzewo, które ogarnęło świat. - Ojciec Maksymilian nie szedł w zakonie drogą robienia kariery. Oddał się Maryi na rycerza. Szedł pełnić wolę Bożą, tak by służyć innym. Tak czynili również św. Brat Albert czy św. Jan Paweł II – przypomniał. Na zakończenie kazania zachęcał członków MI do modlitwy za rodziny, ojczyznę i wszystkie sprawy z ostatnich dni, tak by Bóg prowadził je po drogach Ewangelii, miłości i przykazań.

Oddając się Maryi na rycerza   W Eucharystii uczestniczyły parafialne poczty sztandarowe MI z całej Polski Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość

Eucharystię koncelebrowali m.in o. Raffaele di Muro, prezes międzynarodowy MI, oraz o. Stanisław Piętka, prezes MI w Polsce. Na jej zakończenie został odmówiony akt oddania się Matce Bożej.

Ogólnopolski Dzień Modlitwy Rycerstwa Niepokalanej rozpoczął się w sobotę spektaklem „Mój syn Maksymilian”, Eucharystią sprawowaną przez bp Tadeusza Bronakowskiego z diecezji łomżyńskiej i całonocnym czuwaniem modlitewnym.

Główne uroczystości 100-lecia MI będą połączone z jubileuszem 90-lecia Niepokalanowa i odbędą się w dniach od 6 do 22 sierpnia. Zaplanowano wtedy Wielkie Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi, podczas którego prócz powierzenia trudnych spraw Matce Bożej i dziękczynienia za dzieła kolbiańskie przewidziano modlitwę za masonów, codzienny Różaniec oraz koncerty, świadectwa i spotkania ze znanymi ludźmi.

Z okazji setnej rocznicy założenia MI, Stolica Apostolska udzieliła odpustu zupełnego dla każdego, kto pobożnie nawiedzi miejsce założenia MI i kaplicę w klasztorze św. Maksymiliana w Rzymie do 31 października 2017.