Wojewoda mazowiecki zakazał kontrmanifestacji

jjw, PAP

publikacja 10.08.2017 19:40

Ratusz milczał, zdecydował wojewoda. Na 88. miesięcznicy smoleńskiej będzie spokojniej?

- Chcemy spokojnie uczcić pamięć o naszych bliskich - mówiły przed lipcową miesięcznicą rodziny ofiar katastrofy w Smoleńsku. Od kilku miesięcy comiesięcznym obchodom towarzyszą akty agresji i kontrmanifestacje - Chcemy spokojnie uczcić pamięć o naszych bliskich - mówiły przed lipcową miesięcznicą rodziny ofiar katastrofy w Smoleńsku. Od kilku miesięcy comiesięcznym obchodom towarzyszą akty agresji i kontrmanifestacje
Jakub Szymczuk /Foto Gość

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał decyzje zakazujące czterech kontrmanifestacji na Krakowskim Przedmieściu. Miały się one odbyć w czwartek w czasie obchodów miesięcznicy katastrofy smoleńskiej.

"Wojewoda mazowiecki wydał cztery zarządzenia zastępcze dotyczące zgromadzeń: przed Kolumną Zygmunta, przed gmachem Kordegardy od strony ulicy Ossolińskich oraz dwóch przy Skwerze Hoovera" - powiedziała Agnieszka Kędzierawska z oddziału prasowego wojewody mazowieckiego. Jak podkreśliła, głównym powodem zakazu jest niezachowanie bezpiecznej odległości 100 metrów od zgromadzenia cyklicznego odbywającego się na Krakowskim Przedmieściu 10. dnia każdego miesiąca, w miesięcznicę katastrofy smoleńskiej.

Według niej to prezydent miasta powinien podjąć decyzję, czy zgromadzenia są zgodne z przepisami. "Ponieważ ta decyzja nie została podjęta, to wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze" - dodała Kędzierawska.

W czwartkowych uroczystościach uczestniczą m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak oraz przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Obchody rozpoczęły się od mszy w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w warszawskiej archikatedrze.

W czerwcu podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej kilkadziesiąt osób usiadło w poprzek jezdni, próbując w ten sposób zatrzymać przemarsz przed Pałac Prezydencki uczestnikom Marszu Pamięci. Policja skierowała 91 wniosków do sądu za blokowanie jezdni na drodze marszu.

Obywatele RP zapowiedzieli organizację kontrmanifestacji również 10 sierpnia. Obywatele RP to organizacja, która znana jest m.in. z organizowania od grudnia ub. roku kontrmanifestacji wobec obchodów tzw. miesięcznic katastrofy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Jako pierwszy o zakazie poinformował portal TVN Warszawa.