Przybiegli do grobu ks. Jerzego na 70. urodziny

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 14.09.2017 23:06

Stu członków Akcji Katolickiej ze Śląska i Warmii oraz Płocka po raz 12. przybyło do grobu bł. ks. Jerzego.

Przybiegli do grobu ks. Jerzego na 70. urodziny

Biegli dwa dni: sprzed pomnika poległych górników KWK „Wujek” do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W XII Pielgrzymce biegowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki ku czci Męczenników Stanu Wojennego wzięli udział maratończycy z Knurowa, górnicy, reprezentacja katowickiego oddziału IPN, podopieczni Caritas z Knurowa oraz młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Inicjatorami pielgrzymki są górnicy, przede wszystkim z KWK w Knurowie, ale nie tylko. Pielgrzymki organizowane od dwunastu lat przez ks. Andrzeja Wieczorka mają na celu uczczenie pamięci kapelana Solidarności oraz męczenników stanu wojennego.

- Pierwszymi byli górnicy z "Wujka" - mówi duchowny.

Od początku w tej inicjatywie uczestniczy Akcja Katolicka w Polsce. Do grobu bł. Ks. Jerzego, w dniu jego urodzin biegli członkowie Akcji Katolickiej z archidiecezji warmińskiej, z diecezji płockiej i radomskiej. 25-osobowa grupa członków AK z Warszawy, jako asysta rowerowa, towarzyszyła biegaczom od Janek. Przy grobie ks. Jerzego witał ich kustosz żoliborskiego sanktuarium, ks. Marcin Brzeziński oraz Urszula Furtak, prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej.

- Mieliśmy do pokonania 252 km - mówi Edward Ośko z Olsztyna, który do grobu błogosławionego przybył w grupie 40 rowerzystów z Warmii.

W tym roku organizatorami pielgrzymki na starcie w Katowicach byli: Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK „Wujek” Poległych 16 Grudnia 1981 Roku, Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie „Moja Gmina Nasz Powiat” z Knurowa.

W uroczystościach zorganizowanych dokładnie w 70. rocznice urodzin błogosławionego wzięło udział kilkadziesiąt pocztów sztandarowych i lokalnych delegacji związkowych „Solidarności”. Mszy świętej, odprawianej w intencji rychłej kanonizacji męczennika przewodniczył ks. Marcin Brzeziński. Homilię wygłosił natomiast duszpasterz ludzi pracy archidiecezji warszawskiej ks. Michał Kotowski.

W modlitwie uczestniczyły poczty sztandarowe i przedstawiciele NSZZ „Solidarność” regionu Mazowsze, na czele z przewodniczących Andrzejem Kropiwnickim, a także związki z innych regionów.