Tłuszcz: "Matka, która nigdy nie opuszcza"

jjw, KAI

publikacja 24.09.2017 23:35

Dla Maryi mieszkańcy Tłuszcza pięknie udekorowali swoje domy, przydrożne kapliczki i swoje serca. "Bądź z nami w każdy czas... "- prosili przed cudowną ikoną.

Ostatnie chwile pobytu obrazu Czarnej Madonny w parafii Przemienienia Pańskiego Ostatnie chwile pobytu obrazu Czarnej Madonny w parafii Przemienienia Pańskiego
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Członkinie kół Żywego Różańca przyozdobiły kolorowymi wstążkami i kwiatami drogę, którą cudowna ikona wjeżdżała do kościoła Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu. Przed kościołem zrobiły dla Niej bramę wjazdową. Mieszkańcy na swoich domach wywiesili maryjne flagi i emblematy, w oknach wystawili kopie obrazu jasnogórskiej Pani.

- Tylko Bóg jest gwarantem trwałości małżeństwa - podkreślił abp Henryk Hoser SAC, witając 23 września w parafii w Tłuszczu peregrynującą po diecezji warszawsko-praskiej kopię jasnogórskiego wizerunku.

W czasie Mszy św. arcybiskup zachęcał do zawierzenia swojego życia Bogu przez ręce Najświętszej Maryi Panny, nazywając Ją źródłem światła i mądrości. - Jesteś stolicą mądrości - tej której tak często nam brakuje, przez co nasze życie schodzi na manowce - zauważył duchowny.

Wzdłuż trasy przejazdu samochodu - kaplicy mieszkańcy żegnali cudowną ikonę   Wzdłuż trasy przejazdu samochodu - kaplicy mieszkańcy żegnali cudowną ikonę
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
Podkreślił, że Maryja mimo swej cichości i pokory jest silniejsza od demona. - Jej światło i Boża moc rozświetlają wszelkie ciemności zła i grzechu, dlatego śpiewamy w godzinkach „Ogromna czartu jesteś - w szyku obóz silny. Do Ciebie się uciekamy - Święta Boża Rodzicielko ” - zauważył abp Hoser.

Ostrzegł, że bez Bożej łaski ludzie nie są w stanie samodzielnie przejść kryzysów, które stają na drodze ich życia.

- W obliczu pokus i trudności jakże trudno jest zachować przysięgę małżeńskiej wierności i miłości. Trzeba nam zatem wzywać pomocy i opieki Maryi - Naszej Matki i Królowej. Dlatego niech wszystkie małżeństwa, nie tylko te które przeżywają jubileusze, odnowią w niedzielę przed wizerunkiem Maryi swoją przysięgę - zaapelował biskup warszawsko-praski.

Przekonywał, że ten kto idzie z Bogiem nigdy nie jest osamotniony.

- Jak możemy być smutni mówiąc "Jezu ufam Tobie", czy wołając po każdym wezwaniu litanii loretańskiej: „Módl się za nami”. Jak możemy być nieszczęśliwi, mając Matkę, która nigdy nas nie opuszcza, śledząc swoim czułym, pełnym troski spojrzeniem - mówił abp Hoser i zachęcał do dostrzeżenia macierzyńskiej obecności Maryi w codziennym życiu.

GALERIA Z PEREGRYNACJI W TŁUSZCZU - TUTAJ.

Na pożegnanie wizerunku Maryi, wieczorem 24 września proboszcz ks. Dariusz Skwarski zawierzył Jej parafię. 

- Strzeż naszych rodzin i wspólnoty, aby zawsze trwały w pokoleniowej zgodzie. Błogosław dziełu wychowywania ludzi młodych i dzieci. Weź w swą opiekę ludzi w podeszłym wieku, cierpiących z powodu choroby czy samotności. Zmarłym z naszych wspólnot rodzinnych ukaż błogosławiony Owoc żywota Twojego - Jezusa. Przyjmij modlitwy naszych serc, które znasz i rozumiesz bez słów. Bądź z nami w każdy czas... - mówił proboszcz.

Niesiona na ramionach strażaków z Dzięcioł, ikona Maryi procesyjnie okrążyła świątynię w Tłuszczu. Potem busem-kaplicą wyjechała w kierunku sąsiedniej parafii, błogosławionych Męczenników Podlaskich.

Mieszkańcy Tłuszcza wychodzili przed swoje posesje pożegnać odjeżdżającą Matkę. Za kolejowym przejazdem samochód przewożący obraz na chwilę przystanął, a zebrani na chodniku ludzie podchodzili, by ostatni raz pomodlić się przed peregrynującym obrazem.

Parafię Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu powołano 1 stycznia 1936 r., dekretem ówczesnego biskupa warszawskiego Aleksandra Kakowskiego.

Kościół parafialny został zbudowany jednak już w latach 1932-33, na miejscu prowizorycznej kaplicy. Pierwszym proboszczem parafii, który rozpoczął swą posługę w grudniu 1935 r., był ks. Feliks Andruszkiewicz. W roku 1957 kolejny proboszcz, ks. Władysław Kwaśniewski rozpoczął budowę nowego prezbiterium.

Przez kolejne lata kościół był rozbudowywany. Konsekrował go 13 maja 2010 r. abp Henryk Hoser.