Maryjo, umocnij nas w Dobrem

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 03.10.2017 14:08

- Maryja jest patronką naszego niedowiarstwa – mówił bp Kazimierz Romaniuk, podkreślając że Matka Boża wierzy, iż Jej Syn poradzi sobie z każdym ludzkim zmartwieniem. Tak jak to było w Kanie Galilejskiej.

Maryjo, umocnij nas w Dobrem

Do nawiedzenia Cudownego Wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej przygotowywał parafię w Dobrem paulin z Jasnej Góry, o. Kazimierz Maniecki. W uroczystym powitaniu obok biskupa Kazimierza Romaniuka wzięli udział strażacy, członkowie Bractwa adoracyjnego, kół różańcowych, rodzin szensztackich, oazy, chóru parafialnego, nauczyciele, władze samorządowe i strażacka orkiestra dęta. Ale przede wszystkim wierni z parafii św. Mikołaja Biskupa, z licznych okolicznych wiosek. Kopię Czarnej Madonny nieśli na ramionach ojcowie, matki i młodzież.

- Witamy Cię, Matko, na naszej ziemi. Chcemy się wsłuchiwać w to, co mówi nam Twój Syn i prosić Cię o opiekę. Umocnij nas w Dobrem - mówił proboszcz parafii, ks. dr Grzegorz Chojnicki. Wzruszające powitanie zgotowały Matce Bożej także dzieci.

Maryjo, umocnij nas w Dobrem   Mszę św. wraz z pierwszym ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej odprawili duchowni z dekanatu mińskiego, a także pochodzący z parafii w Dobrem, ks. Zbigniew Sajnóg, proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie-Ursusie.

- Janowy opis wydarzeń w Kanie Galilejskiej pokazuje niewieścią wrażliwość Maryi, która dostrzega, że weselnicy przeżywają nie lada kłopot: skończyło im się wino. Znamienne, że Maryja o nic nie prosiła Jezusa. Powiedziała Mu jedynie: "Wina już nie mają", wierząc że jej Syn sobie z tym poradzi. Weselnikom powiedziała jedynie: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie". Tak właśnie się rozpoczęła się nauczycielska działalność magisterium Kościoła. Bowiem prośba Maryi to program prawdziwie chrześcijańskiego życia. Maryja jest patronką naszego niedowiarstwa – mówił bp Kazimierz Romaniuk, podkreślając że Maryja wierzy, iż Jej Syn poradzi sobie z każdym naszym zmartwieniem. Tak jak to było w Kanie Galilejskiej.

Okoliczne miejscowości:

Po Mszy św. czuwanie przy Jasnogórskiej Ikonie rozpoczęła młodzież i dzieci. 3 października przed Obrazem Czarnej Madonny została odprawiona Msza św. dla osób chorych i w podeszłym wieku, a później także Eucharystia dla dzieci przedszkolnych, szkolnych oraz dla matek spodziewających się dziecka.

Z parafii w Dobrem Ikona powędruje do parafii Przemienienia Pańskiego w Trawach.

Parafia w Dobrem została erygowana w 1530 r., gdy na mocy zezwolenia Zygmunta I, Jan Dobrzyniecki, podstoli zakroczymski, na swoich dobrach zwanych Ossowno, założył miasto Dobre na prawie niemieckim. On także, przy udziale Mateusza z Brzozowicy, ufundował kościół pod wezwaniem św. Stanisława.

Maryjo, umocnij nas w Dobrem   W XVI w. miasto było poważnym ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym, mieszkało w nim ok. 800 osób. Zniszczenia potopu szwedzkiego, wojen napoleońskich i Powstania Listopadowego, w tym bitwa pod Dobrem dowodzona przez gen. Jana Skrzyneckiego, doprowadziły do utraty praw miejskich w 1852 r.

Obecny kościół pw. św. Mikołaja, z fundacji Kamili Jaźwińskiej, dziedziczki Rudzienka, największego majątku w parafii, według projektu Bolesława Podczaszyńskiego, stanął w latach 1873-1878 dzięki staraniom Ks. Edmunda Smoleńskiego. 31 sierpnia 1878 r. poświęcił go ks. Stanisław Chromiński, dziekan radzymiński, a konsekrował 10 maja 1886 r. biskup Wincenty Teofil Popiel-Chościak. Jednonawowa świątynia w stylu neogotyckim, kryta blachą miedzianą posiada trzy ołtarze: główny – Niepokalanego Poczęcia (z relikwiami św. Justyna, św. Romana, św. Grzegorza i św. Agnieszki) oraz dwa boczne: Krzyża Świętego i św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Ołtarz soborowy jest ostatnim dziełem prof. Jerzego Machaja.

Ściany pokryte są polichromią ze scenami biblijnymi, wykonanymi techniką sgrafitto. W oknach prezbiterium umieszczono witraże ku czci św. Ignacego Loyoli i św. Mikołaja. Funkcję dzwonnicy pełni murowana brama cmentarza kościelnego z zawieszonymi trzema dzwonami: Maryja, Ignacy-Stanisław i Mikołaj. Kapliczka maryjna po prawej stronie dziedzińca kościelnego upamiętnia postać ks. Edmunda Smoleńskiego, który od święceń aż do śmierci nieprzerwanie służył w Dobrem (61 lat) i był budowniczym świątyni.

Maryjo, umocnij nas w Dobrem   Po lewej stronie staraniem Solidarności Rolników Indywidualnych w pierwszą rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II wzniesiony został pomnik ku jego czci. Po lewej stronie od wejścia umieszczono zaś na frontonie tablicę pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

W granicach parafii św. Mikołaja Biskupa leżą: Dobre jako miasteczko z liczbą mieszkańców 1683 oraz wioski: Antonina, Brzeźnik, Brzozowica, Czarnocin, Drop, Duchów, Grabniak, Kąty Czernickie, Kobylanka, Makówiec Duży, Makówiec Mały, Osęczyzna, Pełkowizna, Poręby Nowe, Poręby Stare, Rakówiec, Rąbierz Kolonia, Rąbierz Wieś, Ruda Czernik, Rudno, Rudzienko, Rynia Nowa, Rynia Stara, Sołki, Tadeuszów, Walentów, Wólka Kobylańska i Wólka Kokosia.

Okoliczne miejscowości: