Debaty ponad podziałami

aś /KAI

publikacja 06.10.2017 10:40

Od 16 do 19 października już po raz trzeci odbędzie się "Dziedziniec Dialogu”. Jest to polska edycja "Dziedzińca Pogan” zainaugurowanego przez Benedykta XVI.

Debaty ponad podziałami Warszawa, Dziedziniec Dialogu na UW Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Osią tegorocznego „Dziedzińca Dialogu" - platformy spotkań osób o różnych światopoglądach, wyznań i religii - są trzy debaty: naukowa, o kulturze i społeczeństwie. W tym roku dodatkowo odbędzie się także debata specjalna z udziałem przedstawicieli Kościoła. Oprócz tego na jego program złożą się liczne wydarzenia towarzyszące.

Debata naukowa toczyć się będzie wokół pasjonującego tematu: "Człowiek 2.0. Droga jednokierunkowa?", a będzie w niej mowa o duchowości o dobie nowych technologii (Centrum Nauki Kopernik, 16 października o godz. 17).

Spotkanie kulturalna skupi się na temacie: "Gdzie jesteś, piękno? Między gustem, ekspresją i transcendencją". Mowa w niej będzie m.in. o granicach ekspresji artystycznej oraz o tym jakie dziś są źródła piękna i jaka jest rola Kościoła w jego odnajdywaniu (Teatr Wielki Opera Narodowa, 17 października o godz. 17)

Debata o społeczeństwie weźmie za przedmiot temat: "Wiara a kryzys demokracji liberalnej". Będzie w niej mowa o miejscu religii w społeczeństwie pluralistycznym, o fundamentalnych wartościach jakie winny być obecne w państwie liberalnym oraz o granicach wpływu polityki na Kościół i Kościoła na politykę (aula Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, 18 października o godz. 17).

Z kolei debata specjalna pt. "Głos(y) Kościoła” dotyczyć będzie nie zawsze łatwego dialogu wewnątrz Kościoła odbędzie się w Domu Arcybiskupów Warszawskich, 19 października o godz. 12.

Wśród prelegentów będą m.in.: prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego, członek Rady Powierniczej Wikimedia ks. prof. Józef Kloch z UKSW, b. rzecznik Episkopatu, prof. Paweł Susid, dr Paweł Kowal, historyk w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk czy ks. prof. Jan Andrzej Kłoczowski, dominikanin, filozof, duszpasterz akademicki. Gośćmi debat będą także warszawscy biskupi.

Wśród debat towarzyszących interesująco zapowiada się spotkanie pt. "Prawda w mediach" organizowane 20 października przez redakcję "Rzeczpospolitej", czy tzw. debata oksfordzka „Czy w Polsce powinno obowiązywać prawo ograniczające udział kapitału zagranicznego w mediach?”, organizowana 25 października również przez "Rzeczpospolitą". W trakcie debaty studenci dwóch warszawskich uczelni - Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego - porozmawiają o systemie medialnym w Polsce.

Równie ciekawie zapowiada się kampania towarzysząca nt. "Jezus nie hejtował" organizowana 13 października. Jest to internetowa kampania portalu Aleteia.pl. Na stronach pod tym adresem oraz w mediach społecznościowych ukażą się artykuły, wywiady, grafiki i filmy przedstawiające chrześcijańskie sposoby reagowania na nienawiść i złośliwość – zarówno w internecie, jak i życiu codziennym. Jak budować przyjazny i uczciwy dialog, nie rezygnując z własnych przekonań? Kampania "Jezus nie hejtował" odbywać się będzie od 13 do 19 października.