Rocznica śmierci ks. Jerzego

jjw /KAI

publikacja 19.10.2017 22:01

- Błogosławiony ks. Popiełuszko uczy nas, byśmy nigdy nie wchodzili w niedozwolone kompromisy, byśmy nie bali się cierpienia - powiedział bp Piotr Jarecki podczas Mszy św. odprawionej na Żoliborzu w liturgiczne wspomnienie męczennika.

Przy grobie męczennika zapłonęły setki zniczy Przy grobie męczennika zapłonęły setki zniczy
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Od rana przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu przybywało zniczy i kwiatów. Warty honorowe przy mogile pełnili górnicy, hutnicy, górale... Z całego kraju zjeżdżały związkowe delegacje, by wziąć udział w wieczornej Mszy św., odprawionej w rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana "Solidarności".

Przewodniczący koncelebrze bp Piotr Jarecki przypomniał, że błogosławiony nie ograniczył się do tego, by działać jedynie wewnątrz Kościoła, oddając się wyłącznie posłudze sakramentalnej. - Wychodził do wszystkich ludzi, zwłaszcza ludzi potrzebujących. Nie pytał, czy ktoś wierzy czy nie wierzy, ale torował do ich serc drogę jedynemu Zbawicielowi człowieka - mówił.

- Nie przyjął łaski na darmo. W trudnych warunkach życia okazał się wiernym Chrystusowi w każdych okolicznościach, bo z Nim był złączony - podkreślił.

Każdego roku 19 października żoliborska świątynia zapełnia się wiernymi, oddającymi hołd zamęczonemu kapłanowi.   Każdego roku 19 października żoliborska świątynia zapełnia się wiernymi, oddającymi hołd zamęczonemu kapłanowi.
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
Hierarcha wskazał, że bł. ks. Popiełuszko jest dla wiernych przykładem misji prorockiej Kościoła. - Błogosławiony ksiądz Jerzy uczy nas, byśmy nigdy nie wchodzili w niedozwolone kompromisy, byśmy nie bali się cierpienia. Byśmy chcieli i potrafili poświęcić swoje życie - powiedział bp Jarecki.

Dodał, że jeżeli człowiek nie ma w sobie takich wartości, za które jest w stanie oddać życie, to życie takiego człowieka prędzej czy później straci sens. - Dziękujemy księdzu Jerzemu za to, że łaska, którą otrzymał, zaowocowała i w bardzo trudnych warunkach życia okazał wierność Jezusowi Chrystusowi - podkreślił biskup.

Bp Jarecki odniósł się również do aktualnych wydarzeń społecznych. Zaznaczył, że stale powinniśmy uczyć się rozwiązywać konflikty. - Powinniśmy traktować je jako szansę do głębszego porozumienia - wskazał. - Nie możemy tracić z horyzontu niezbywalnej godności człowieka. Z wiary powinnyśmy wyprowadzać styl życia pełen chrześcijańskich dzieł miłości.

W Mszy św. odprawionej w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu udział wzięli przedstawiciele administracji państwowej na czele z wicemarszałkiem Sejmu Joachimem Brudzińskim, prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem, ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Błaszczakiem i szefową Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beatą Kempą. Wiązanki na grobie bł. ks. Jerzego złożył również Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność", a po nim delegacje związkowców z całego kraju.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z "Solidarnością" i robotnikami. Podczas Mszy za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie - zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą "zło dobrem zwyciężaj" - przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu księdza oprawcy wrzucili go do Wisły na tamie koło Włocławka. Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły tysiące ludzi.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na placu Piłsudskiego w Warszawie.

Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny. 14 września w 2015 r. w katedrze w Créteil pod Paryżem uroczyście zakończył się proces w sprawie domniemanego cudu za wstawiennictwem bł. Jerzego Popiełuszki. Po Mszy św. opowiedział o tym ks. Bernard Brien, który 14 września 2012 r. modlił się nad umierającym na białaczkę François Audelanem. Wcześniej kapłan był w Polsce i nawiedził grób bł. Jerzego Popiełuszki w Warszawie, zapoznał się z jego biografią i stwierdził, że ma tę samą datę roku i dnia urodzin co ks. Popiełuszko. Po powrocie do Francji stał się gorliwym propagatorem kultu bł. ks. Popiełuszki.