Nie musisz tracić włosów

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 30.10.2017 12:49

Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny wprowadza terapię onkologiczną z wykorzystaniem czepków chłodzących, wynalezionych przez... brytyjskiego konstruktora chłodziarek do piwa.

Nie musisz tracić włosów

- Zachorowałam na raka piersi. Przeszłam masektomię i rekonstrukcję piersi - mówi Justyna Whitehead, pierwsza pacjentka poddawana terapii onkologicznej z wykorzystaniem czepka chłodzącego Paxman w Szpitalu św. Rodziny przy ul. Madalińskiego.

Lekarz nakłada na mokre włosy specjalny silikonowe nakrycie. Dopiero później coś w rodzaju miękkiego hełmu. Za 30 minut będzie możliwe podanie leków. Czepek będzie na głowie Justyny Whitehead także w trakcie i półtorej godziny po zakończeniu tzw. wlewu.

Szpital św. Rodziny jako pierwszy szpital miejski w Warszawie wprowadził właśnie na Oddział Onkologii Klinicznej czepki chłodzące, zapobiegające całkowitej utracie włosów podczas chemioterapii. Terapię można stosować podczas leczenia wszystkich typów nowotworów, poza nowotworami krwi, np. białaczki oraz szpiku kostnego. Skuteczność urządzenia jest bardzo wysoka i w niektórych przypadkach sięga 90 proc., co oznacza, że jedynie 10 proc. włosów zostaje utracona podczas leczenia.

- 8 proc. kobiet odmawia leczenia ze względu na lęk przed utratą włosów. Jest to ogromna liczba pacjentek, w których strach przed odarciem z kobiecości jest tak duży, że nie są w stanie podjąć walki o powrót do zdrowia - podkreśla Anna Kurowicka, psychoonkolog.

Nazwa urządzenia pochodzi od jego twórcy, brytyjskiego specjalisty od tworzenia chłodziarek do piwa, Glen’a Paxman’a. Jego żona także chorowała na raka, więc mąż szukał sposobu by ulżyć jej w cierpieniu. Aparat ten chłodzi specjalny płyn do -5 stopni Celsjusza, który trafia przewodami do silikonowego czepka założonego na głowę pacjenta. Dzięki temu, czepek chłodzi skórę głowy, a krążąca w krwioobiegu chemia nie dociera do cebulek włosowych, w takim stopniu aby spowodować ich duże zniszczenie.

Monika Dąbrowska, lekarz kierujący oddziałem Onkologii Klinicznej Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny podkreśla, że chemioterapię z wykorzystaniem czepka chłodzącego, oprócz szpitala przy ul. Madalińskiego, prowadzi jedynie Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Wawelskiej 15. W całej Polsce taką terapię stosuje jedynie osiem placówek.