Latowicz. Czy jesteśmy Ciebie godni?

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 05.11.2017 12:03

Białymi różami, przy dźwiękach orkiestry dętej, powitali jasnogórską ikonę parafianie w Latowiczu.

Peregrynujący obraz Czarnej Madonny powitali w Latowiczu bp Romaniuk i proboszcz ks. Mierzejewski Peregrynujący obraz Czarnej Madonny powitali w Latowiczu bp Romaniuk i proboszcz ks. Mierzejewski
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Wieczorem 4 listopada przed kościołem Świętej Trójcy w Latowiczu biskup senior Kazimierz Romaniuk, proboszcz ks. Ryszard Mierzejewski, duchowieństwo dekanatu siennickiego oraz parafianie powitali kopię jasnogórskiej ikony, która przyjechała samochodem-kaplicą z sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Wielgolesie. Witali ją także strażacy OSP Latowicz oraz strażacka orkiestra dęta.

Przed obrazem Matki Bożej kwiaty złożyła delegacja parafii w Wielgolesie, z jej proboszczem ks. Dariuszem Franczakiem, a następnie proboszcz latowickiej parafii ks. Mierzejewski, przedstawiciele rodzin, młodzieży i dzieci.

GALERIA Z NAWIEDZENIA - TUTAJ

- Pełnymi radości słowami anioła, które Maryja usłyszała w czasie zwiastowania, chcemy powitać Matkę Bożą w Latowiczu. Patrząc na Jej wizerunek, w Jej oczy, mówimy: "Bądź pozdrowiona, pełna łaski" - mówił proboszcz.

Na powitanie zagrała strażacka orkiestra dęta   Na powitanie zagrała strażacka orkiestra dęta
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
W homilii bp Romaniuk przypomniał dzieje kultu Matki Najświętszej, rozpoczynającego się aktem nawiedzenia i niezwykłego błogosławieństwa Boga, poprzez które Maryja stała się "łaski pełna".

- W czasie nawiedzenia Maryja została nazwana "błogosławioną między niewiastami". Drugiej takiej narodzonej niewiasty nie było i nie będzie. Wszystko dlatego, że stała się Matką Zbawiciela świata. Od nas zależy, czy Maryja będzie nazywana "błogosławioną" przez wszystkie narody - podkreślił bp Romaniuk, zaznaczając, że Polska ma swój wkład w upowszechnienie kultu Matki Bożej. Jego wyrazem jest również peregrynacja obrazu Czarnej Madonny po polskich parafiach, która trwa już ponad 60 lat i będzie nadal kontynuowana.

Biskup senior zachęcał też do tego, by w czasie nawiedzenia nie tylko przedstawiać Maryi troski, kłopoty, prośby, ale by modlitwę do Niej zawsze zaczynać od dziękczynienia, które należy Jej się jako Matce Zbawiciela. Ona również teraz prowadzi nas do swojego Syna i, jak w Kanie Galilejskiej, ma dla nas jedno przesłanie: "Czyńcie wszystko, cokolwiek wam powie" (J 2,5).

- Po to wędruje Matka Boża po wszystkich parafiach naszej ojczyzny, żeby nam coraz głębiej w umysłach i sercach zapadało to Jej polecenie, żebyśmy czynili to, co nam mówi Jezus - zaznaczył bp Romaniuk.

Przywołał też obraz Jezusa konającego na krzyżu, pod którym czuwała Matka.  - Jezus powiedział do ludzi stojących pod krzyżem i do całej ludzkości: "Oto Matka twoja". Matka Jezusa Chrystusa miała się stać Matką naszą - mówił biskup. - Dlatego w naszej maryjnej pobożności czasem prosimy: "Ukaż się nam Matką". Dołączmy do tego czasem słowa: "Spraw, żebyśmy byli godni nazywać się dziećmi Twoimi".

Parafia w Latowiczu powstała ok. XI w. Pierwszy drewniany kościół św. Wawrzyńca został w 1400 r. zastąpiony kolejnym - pw. św. Anny. W 1522 r. księżna Anna Radziwiłłówna wystawiła na miejscu dawnego kościoła nowy, także pw. św. Anny, z murowanym chórem i czterema kaplicami. Usytuowany był naprzeciw dworu królowej Bony, w miejscu Starego Cmentarza. Spłonął w 1613 r. , a następną świątynię, drewnianą, pw. Świętego Ducha, wybudowano w 1629 r. Na początku XVII w. w Latowiczu, poza kościołem parafialnym, były jeszcze trzy inne świątynie: kościółek pod tytułem Świętego Ducha, kościółek pod tytułem św. Wawrzyńca i kościół przyszpitalny Świętego Ducha. Podczas potopu szwedzkiego kościół został zrujnowany przez wojska szwedzkie i kozackie. August Aleksander Czartoryski, wojewoda ruski i starosta latowicki, ufundował w latach 1733-1737 nowy kościół pw. Świętej Trójcy. Rozebrano go w 1918 r., a całe wyposażenie wnętrz (ołtarze, obrazy, płaskorzeźby) przeniesiono do nowego. W XVIII w. powstały bractwa przykościelne: Świętego Różańca, Świętej Trójcy, św. Walentego, św. Anny, które prowadziły działalność dobroczynną, ascetyczną i charytatywną. W latach 1899-1911 wybudowano murowany, neogotycki kościół według projektu architekta Józefa Piusa Dziekońskiego.

Czytaj także: