Gotują obiad na... 400 osób

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 25.11.2017 15:54

W tym roku, zamiast tradycyjnej wieczerzy wigilijnej, Wspólnota Sant'Egidio Warszawa organizuje dla ubogich przyjaciół świąteczny obiad.

Dla wielu gości to jedyne spotkanie przy świątecznym stole Dla wielu gości to jedyne spotkanie przy świątecznym stole
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Przez 8 ostatnich lat Wspólnota Sant'Egidio organizowała w Warszawie wigilię dla ubogich. Najpierw w śródmiejskim kościele Wszystkich Świętych, potem na Ursynowie, w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego. Liczba gości w ubiegłym roku doszła do 400. W organizację spotkania zaangażowanych było 700 wolontariuszy. Na wigilijnym stole zagościły tradycyjne potrawy, robione specjalnie na tę okazję nie tylko przez ursynowskie gospodynie. Gościom usługiwało kilkudziesięciu kelnerów wolontariuszy, a przybyły na wigilię kard. Kazimierz Nycz złożył wszystkim życzenia i podzielił się opłatkiem. Przy śpiewie kolęd i rozmowach wielu czuło się w ten wieczór wyjątkowo. Zwłaszcza że dla niektórych była to jedyna wigilia, w jakiej brali udział. Były też prezenty, przygotowane dla każdego imiennie, według życzenia. Goście dostawali ciepłe buty, kurtki, termosy, słodycze, a niektóre z pań zostały obdarowane wymarzonymi kolczykami czy zestawami kosmetyków.

W tym roku po raz pierwszy wspólnota Sant'Egidio zaprasza swoich podopiecznych na bożonarodzeniowy obiad. Przygotuje go 25 grudnia w podziemiach kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. "Z opowieści naszych przyjaciół wiemy, że święta to szczególnie trudny moment, w którym samotność doskwiera najbardziej. Gdy ludzie wokół świętują, najmocniej tęskni się za domem i rodziną. Do tego sklepy, centra handlowe... wszystko pozamykane. Zostają tylko rzadko tego dnia kursujące tramwaje. Jak doświadczać ciepłych świątecznych uczuć, gdy nie ma nawet gdzie napić się ciepłej herbaty?" - piszą członkowie wspólnoty, która na co dzień opiekuje się m.in. osobami bezdomnymi.

Żeby przygotować wykwintny obiad dla 400 gości, potrzebna jest pomoc finansowa, kucharska i organizacyjna. Osoby, które chciałyby włączyć się w przygotowania (a potrzebna jest każda para rąk), mogą skontaktować się z członkami wspólnoty: santegidio.waw@gmail.com lub poprzez formularz na stronie www.santegidio.pl.

Konkretne potrzeby omawiane są na spotkaniach. Udział w takim spotkaniu jest też warunkiem udziału w bożonarodzeniowym obiedzie.

Terminy spotkań informacyjnych

2 grudnia (sobota), godz. 11, Solec, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Smulikowskiego 6/8;
7 grudnia (czwartek), godz. 17.30, Śródmieście, kościół Wszystkich Świętych (biały budynek na terenie parafii), pl. Grzybowski 3/5;
8 grudnia (piątek), godz. 19, Śródmieście, Politechnika Warszawska, Pałacyk Rektorski, ul Koszykowa 80 (zaproszenie zwłaszcza dla studentów warszawskich uczelni);
13 grudnia (środa), godz. 18, Ursynów, kościół Wniebowstąpienia Pańskiego (sala św. Józefa), al. KEN 101;
16 grudnia (sobota), godz. 16, Mokotów, sanktuarium św. Andrzeja Boboli, Rakowiecka 61;
18 grudnia (poniedziałek), godz. 18, Ursynów, kościół Wniebowstąpienia Pańskiego (dolny kościół), al. KEN 101.

Przedsięwzięcie można też wesprzeć finansowo finansowo:

Fundacja Sant’Egidio Polska
43 1750 0012 0000 0000 3519 5197
z tytułem: "Ubodzy"

Elementem przygotowań do tegorocznych świąt będą Rekolekcje z Ubogimi, na które Wspólnota Sant`Egidio zaprasza 1-3 grudnia do kościoła Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, przy ul. Tamka 4a w Warszawie.


Wspólnota Sant’Egidio jest ruchem świeckich założonym w 1968 r. w Rzymie przez Andreę Riccardiego. Obecnie skupia ok. 60 tys. osób w ponad 70 krajach. Świąteczne obiady dla ubogich są organizowane na całym świecie. W Warszawie wspólnota działa od 2008 r. Poza pomocą bezdomnym angażuje się m.in. we wspieranie osób starszych i chorych, przeciwdziałanie przemocy i ksenofobii, działania na rzecz pokoju i międzyreligijnego pojednania.

O ubiegłorocznym spotkaniu wigilijnym czytaj TUTAJ.

GALERIA - Wigilia z ubogimi.