Doktorat honoris causa dla ks. prof. Marka Starowieyskiego

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 12.12.2017 23:53

Pasjonat nauki i duszpasterstwa. Warszawscy seminarzyści zawdzięczają mu olbrzymią bibliotekę patrystyczną, a ministranci w całej Polsce codziennie go cytują.

Uroczystość odbyła się w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie Uroczystość odbyła się w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

"Oto za chwilę przystąpię do Ołtarza Bożego. Do Boga, który rozwesela młodość moją..." - modlą się przed Mszą św. ministranci w całej Polsce. I zapewne nie wiedzą, że współautorem tej popularnej modlitwy jest ks. prof. Marek Starowieyski, wybitny patrolog, historyk, biblista, specjalista literatury wczesnochrześcijańskiej. 80-letni dziś kapłan jest twórcą liczącej ponad 30 tys. woluminów biblioteki patrystycznej w Warszawie. Korzystają z niej nie tylko stołeczni klerycy, ale również naukowcy z całego świata.

Wielu księży do dzisiaj z sentymentem wspomina, jak ks. prof. Starowieyski prosił ich o przewiezienie małych "pakunków", które okazywały się sporymi paczkami książek. Jednym z nich jest obecny ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, który 12 grudnia w centralnej Bibliotece Rolniczej wręczył ks. prof. Starowieyskiemy dyplom nadania tytułu doktora honoris causa tej uczelni.

- Od kilkudziesięciu lat z mrówczą cierpliwością wozi tysiące książek, kompletując najbogatszą w tej części świata bibliotekę patrystyczną - mówił  ksiądz rektor  - Ksiądz prof. Starowieyski jest naszą chlubą, naszą wizytówką w kraju i za granicą. To człowiek wyrazisty, mocny, spotkań z nim nie sposób zapomnieć.

Laudację na cześć ks. prof. Starowieyskiego wygłosił ks. prałat Waldemar Turek z Watykanu, również patrolog, wykładowca uczelni rzymskich. Wysłuchali jej przybyli na uroczystość rektorzy uczelni, biskupi, duchowni, siostry zakonne, klerycy, pracownicy i studenci PWTW oraz rodzina i przyjaciele księdza profesora.

- Przez ponad pięćdziesiąt lat ksiądz profesor przestudiował wiele tematów związanych z nauką i działalnością Ojców Kościoła, publikując doprawdy godną podziwu liczbę książek, artykułów, konferencji, sprawozdań, haseł encyklopedycznych. Jest też redaktorem licznych serii wydawniczych - mówi ks. Turek, podkreślając, że  wielki dorobek naukowy, ks. Starowieyski łączył z pasją duszpasterską, umiłowaniem kultury i podróży oraz zachwytem nad pięknem własnej ojczyzny.

Uhonorowany kapłan, znany z poczucia humoru, zatytułował swój wykład: "O starociach i szpargałach, czyli czego możemy nauczyć się od Ojców Kościoła".

 

- Kościół starożytny jest okresem dzieciństwa Kościoła. Z tego zaś logicznie wynika, że jesteśmy bogatsi od tego Kościoła o doświadczenia dwudziestu wieków, o rozmyślanie, przeżywanie, przemodlenie i wprowadzanie w życie słów Chrystusa. Jesteśmy bogatsi o zwycięstwa i porażki - mówił doktor honoris causa, dodając jednak, że Kościół pierwszych wieków był wspólnotą żywej wiary, gotowej na męczeństwo oraz czasem ważnych dysput religijnych.

W imieniu całej archidiecezji warszawskiej ks. Starowieyskiemu gratulacje złożył kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski dziękował za 53 lata pracy na niwie nauki, na Papieskim Wydziale Teologicznym, Uniwersytecie Warszawskim, w warszawskim seminarium i innych uczelniach. 

Ks. prof. Marek Starowieyski urodził się 25 stycznia 1937 r., w rodzinie ziemiańskiej. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 26 czerwca 1960 r. Po święceniach przez trzy lata był wikarym w parafii w Józefowie k. Otwocka. Potem zajął się pracą naukową i zainteresował Ojcami Kościoła. Po studiach w Rzymie, przez trzy lata pracował w Kongregacji ds. wychowania katolickiego Po powrocie do kraju zajął się pracą dydaktyczną i naukową, zaczął budowanie biblioteki patrystycznej przy Wyższym Seminarium Metropolitalnym w Warszawie. Jest redaktorem serii „Źródła monastyczne” (38 tomów) i „Ojcowie żywi” (17 tomów). Opublikował m.in. „Słownik wczesnochrześcijańskiego piśmiennictwa” (współautor), dwutomowe „Apokryfy Nowego Testamentu”, „Duchowość starożytnego monastycyzmu”. 
Uroczystość wręczenia doktoratu h.c. ks. prof. Markowi Starowieyskiemu
Archidiecezja Warszawska