Abp Hoser: Dziękuję za waszą solidarność

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 05.02.2018 23:18

- Odchodzę z urzędu, ale nie odchodzę z posługi biskupiej. Powierzam się waszym modlitwom, bo czekają mnie jeszcze trudne zadania - mówił abp Henryk Hoser, podczas dziękczynnej Mszy św. za 9 lat posługi w Warszawie.

Biskup Romuald Kamiński wygłosił homilię z ambony, z której kiedyś powitanie wygłaszał abp Hoser, wstępując na urząd ordynariusza Biskup Romuald Kamiński wygłosił homilię z ambony, z której kiedyś powitanie wygłaszał abp Hoser, wstępując na urząd ordynariusza
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

- Dziękuje Bogu, ilekroć was wspominam, bo doświadczyłem ogromnie dużo dobra - mówił abp Henryk Hoser SAC, na zakończenie Mszy św. odprawionej w warszawsko-praskiej bazylice katedralnej, w intencji dziękczynnej za lata posługi biskupiej. 75-letni arcybiskup w grudniu ubiegłego roku przeszedł na emeryturę. Dziękował diecezjanom za modlitwy w trudnych dla niego momentach, zwłaszcza podczas przebytej przed rokiem ostrej malarii, którą zaraził się wizytując misyjną placówkę w Afryce.

- Przypominam też sobie pierwsze lata mojego posługiwania, gdy byłem przedmiotem niezwykle w gwałtownej agresji medialnej i wówczas w tym dramatycznym momencie, przypominam sobie Mszę św. krzyżma, gdy wszyscy kapłani stanęli po mojej stronie. Wtedy poczułem się rzeczywiście ich pasterzem. Za tę solidarność dziękuję, za to, że mogliśmy razem tak wiele zrealizować - mówił arcybiskup.

Podziękował również swoim poprzednikom na urzędzie ordynariusza: bp. Kazimierzowi Romaniukowi i abp Sławojowi Leszkowi Głódziowi, którzy stworzyli podwaliny nowej diecezji. Wyraził przekonanie, że przyszłość będzie "harmonijną kontynuacją", gdyż nowy warszawsko-praski ordynariusz, bp Romuald Kamiński dobrze zna diecezję i jest "pasterzem Bożego serca".

  Pierwsi podziękowali kwiatami bp Marek Solarczyk i ks. Dariusz Szczepaniuk, kanclerz kurii warszawsko-praskiej   Pierwsi podziękowali kwiatami bp Marek Solarczyk i ks. Dariusz Szczepaniuk, kanclerz kurii warszawsko-praskiej
Joanna Jureczko-Wilk / Foto Gość
- Odchodzę z urzędu, ale nie odchodzę z posługi biskupiej. I gdzie mnie Kościół postawi, tam będę służył do śmierci - dodał abp Hoser. - Wam wszystkim dziękuję, za was się modlę i was wspominam. I jednocześnie powierzam się waszym modlitwom, bo czekają mnie jeszcze trudne zadania.

 W imieniu duchowieństwa i diecezjan, arcybiskupowi podziękował za posługę, wyświęcony przez niego na biskupa pomocniczego Marek Solarczyk, a także kanclerz kurii ks. Dariusz Szczepaniuk. Biskup Marek Solarczyk wspomniał niektóre z dzieł rozpoczętych przez abp Hosera: utworzenie diecezjalnej misji w Sierra Leone, peregrynacja figury Matki Bożej Loretańskiej, całoroczne Jerycho Różańcowe, nawiedzenie kopii cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, wielotysięczne rekolekcje narodowe na Stadionie Narodowym, odrestaurowanie i otwarcie Domu św. s. Faustyny w Ostrówku. Duchowni dziękowali za "wspólnotę drogi wiary i owoce posługiwania". 

Z kolei bp Romauld Kamiński w homilii podkreślił, że nie chodzi o jednorazowy akt i, ale o trwałą postawę wdzięczności, o jakiej mówi św. Paweł w listach do Kolosan i Tesaloniczan.

- Przychodzimy dziękować Bogu i ludziom za to co, czynią ze względu na naszą drogę do zbawienia i ze względu na wielkie dzieła Boże. I chcemy tę postawę zachować, drogi nasz pasterzu seniorze, Henryku. Chcemy być wdzięcznego usposobienia za dar twojej posługi duszpasterskiej, na którą składa się:  modlitwa, służba, przepowiadanie, dobra rada, cierpienia i wiele innych elementów - podkreślił bp Kamiński. Zaznaczył, że w posłudze abp Hosera szczególnie ważne miejsce zajmowały troska o rodzinę i obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

 - Rozpocząłeś wielkie dzieło i nie możemy zmarnować tego daru - podkreślił ordynariusz warszawsko-praski.

 Do wielkich zasług swojego poprzednika zaliczył dbanie o "bogatsze i sprawniejsze opowiadanie o Jezusie poprzez media", stworzenie diecezjalnej prasy, radia i internetowej telewizji.

- Taki przyszedł czas, że w ten a nie inny sposób również przepowiada się Pana Jezusa - mówił biskup. - Święci Paweł, Jan, Piotr i inni musieli się nabiegać po całej Azji i Europie, aby zanieść tam Słowo Boże. A my poprzez ten dar, jakim są media, możemy nie wychodząc z domu, być apostołami i docierać z ewangelicznym przesłaniem aż po krańce świata.

W dziękczynnej Eucharystii wzięło udział kilkudziesięciu kapłanów z całej diecezji, przedstawiciele wielu zgromadzeń zakonnych, Rycerze Jana Pawła II i członkowie innych wspólnot. Przybyły poczty sztandarowe NSZZ "Solidarność" i Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Przyjechały też rodziny z dziećmi, których sprawy i problemy abp Hoserowi były zawsze szczególnie bliskie. 

Arcybiskup Henryk Hoser SAC urodził się 27 listopada 1942 r. w Warszawie. W 1944 r. rodzina tymczasowo przeniosła się do Pruszkowa, gdzie ks. Henryk ukończył szkołę podstawową. Następnie ukończył Liceum im. Tomasza Zana w Pruszkowie. Podjął studia na Akademii Medycznej, uzyskując w 1966 r. dyplom z medycyny. Po ukończeniu studiów otrzymał stanowisko asystenta na Akademii Medycznej.

W roku 1968 wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Księża Pallotyni), składając 8 września 1970 r. pierwszą profesję zakonną. W Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie, jako alumn, był współtwórcą Grupy Misyjnej, istniejącej nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. W latach 1969-1974 odbył studia z filozofii i teologii w Wyższym Seminarium Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie. 16 czerwca 1974 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Władysława Miziołka.

Pragnąc wyjechać na misje do Rwandy, udał się do Paryża, gdzie jeszcze przez rok uczęszczał na kurs kursy języka rwandyjskiego i medycyny tropikalnej.

W latach 1975-1996 pracował jako misjonarz w Rwandzie. W 1978 r., założył w Kigali (Rwanda) Ośrodek Medyczno-Socjalny, którym kierował przez 17 lat, oraz Centrum Formacji Rodzinnej (Action Familiale).  Po wojnie domowej w 1994 r. w Rwandzie, na czas nieobecności Nuncjusza Apostolskiego, Stolica Apostolska mianowała go Wizytatorem Apostolskim na Rwandę.

W 2004 r., został mianowany Rektorem Pallotyńskiej Prokury Misyjnej w Brukseli (Belgia), podejmując też pracę duszpasterską przy Wspólnocie Europejskiej.

22 stycznia 2005 r., św. Jan Paweł II zamianował go arcybiskupem i Sekretarzem Pomocniczym Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i Przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych. Sakrę biskupią przyjął 19 marca 2005 r. z rąk kard. Crescenzio Sepe. Jest pierwszym polskim pallotynem, który został podniesiony do godności arcybiskupa. 

24 maja 2008 r. papież Benedykt XVI mianował abp. Hosera biskupem warszawsko-praskim. Diecezję objął 28 czerwca 2008 r.