Niepokalanów: powstaje Kaplica Pokoju

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 21.02.2018 15:24

Gdy powstał jej projekt, zakonnicy przypomnieli sobie o dawnym liście o. Maksymiliana. Zdumieni odkryli, że był... proroczy.

Niepokalanów: powstaje Kaplica Pokoju Tomasz Gołąb /Foto Gość

Po lewej stronie prezbiterium niepokalanowskiego sanktuarium wre praca. W dawnej zakrystii ministrantów powstaje Kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu. To ósma z 12 planowanych Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju, dzieła rozpoczętego przez Comunità Regina della Pace. Stowarzyszenie od dziesięciu lat realizuje duchowy testament św. Jana Pawła II, który w swoim nauczaniu nieustannie wskazywał na znaczenie i potrzebę modlitwy przed Chrystusem Eucharystycznym. W tym celu chce stworzyć na świecie 12 ośrodków wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu. Razem, choć rozproszone po wszystkich kontynentach, tworzyć będą Światowe Centrum Modlitwy o Pokój, połączone najmocniejszym możliwym łańcuchem – modlitwą.

W listopadzie 2017 r. fundacja zaproponowała, by polska Kaplica Pokoju powstała w bazylice niepokalanowskiej. Franciszkanie uznali, że to znak z nieba. Tym bardziej że budowę kaplicy można by połączyć z modernizacją wybudowanej w latach 1948-1954 bazyliki.

– Kaplica, w której trwałaby wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu, była od wielu lat pragnieniem, ale też wielką potrzebą duchową franciszkanów, lokalnej wspólnoty parafialnej i pielgrzymów licznie odwiedzających to szczególne miejsce. Propozycję przyjęliśmy z radością – mówi o. Andrzej Sąsiadek OFM Conv, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie.

Gdy w pracowni gdańskich artystów Mariusza i Kamila Drapikowskich powstał projekt kaplicy, z naturalnej wielkości postacią Maryi, z otwartymi w geście zaproszenia dłońmi i Hostią pod sercem, proboszcz poprosił klasztorne archiwum o zdjęcia. Chciał zobaczyć, jak budowana była świątynia. Pokazano mu list św. Maksymiliana Kolbe, który z misji w Japonii, w 1934 roku, pisał, jak wyobraża sobie bazylikę w Niepokalanowie i ołtarz adoracji Najświętszego Sakramentu.

„Wyobrażam sobie piękną figurę Niepokalanej w wielkim ołtarzu, a na jej tle, pomiędzy rozłożonymi rękami, monstrancja w ciągłym wystawieniu Przen. Sakramentu. Bracia na zmianę adorują. Kto zaglądnie do Kościółka 'Bazyliki', pada na kolana, adoruje, spogląda na twarz Niepokalanej, odchodzi, a Ona z Panem Jezusem jego sprawę załatwia. I załatwia sprawy misyjne, twardych opoczystych serc pogańskich” – pisał założyciel klasztoru.

Niepokalanów: powstaje Kaplica Pokoju   – Byłem zdumiony faktem, że nasz projekt kaplicy pokrywał się z wizją św. Maksymiliana Kolbe – podkreśla proboszcz Niepokalanowa.

Wówczas też stowarzyszenie Regina della Pace zwróciło się do wspólnoty klasztornej i parafialnej, z prośbą, aby w Bazylice niepokalanowskiej utworzyć Światowe Centrum Modlitwy o Pokój.

Ołtarz Adoracji do niepokalanowskiej kaplicy wykonany będzie ze złota, srebra i kryształu. Sama Maryja stanie się Monstrancją dla dużej, 20-centymetrowej, rozświetlonej Hostii, ukazanej spod rozchylonych szat Niepokalanej. Postać Maryi otaczać będzie wieniec ze srebrnych lilii, które wraz ze słonecznymi promieniami tworzyć będą świetlistą poświatę. Na jednej z warstw kryształu znajdzie się 12 szlifowanych kamieni, symbolizujących 12 gwiazd z apokaliptycznej wizji św. Jana, które także znajdują swe odzwierciedlenie na Cudownym Medaliku z Niepokalanowa. Konsekracja kaplicy odbędzie się 1 września.

– Trudno w roku rocznicy odzyskania niepodległości o bardziej wyraziste nawiązanie do potrzeby nieustającej modlitwy w intencji pokoju, niż kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. Św. Maksymilian złożył swoje życie w ofierze miłości i pokoju za drugiego człowieka, wcześniej zawierzając je bezgranicznie Maryi Niepokalanej.

Tworzenie Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu przekracza możliwości ojców franciszkanów i miejscowej wspólnoty parafialnej. Od 1 grudnia rozpoczęła się 9-miesięczna nowenna - codziennie jest sprawowana Msza św. w intencji budowy kaplicy, wszystkich zaangażowanych w to dzieło oraz darczyńców, którzy udzielili wsparcia materialnego.

Do 12 kwietnia br. można w prosty i szybki sposób dokonać wpłat na platformie crowdfundingowej „Pomagamy.im”

Udzielając wsparcia finansowego poprzez „Pomagamy.im” darczyńcy mogą otrzymać Cudowny Medalik z Niepokalanowa z wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny, zaproszenie na uroczystość konsekracji Kaplicy Pokoju, mogą przekazać swoje intencje modlitewne, które zostaną umieszczone w specjalnej tubie i zamurowane pod stopami Maryi w ołtarzu kaplicy. W ich intencji będzie odprawiona także główna Msza św. 15 sierpnia 2018 roku, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Bezpośrednich wpłat można dokonywać na specjalnie wydzielone subkonto parafii, którym administruje o. proboszcz Andrzej Sąsiadek: Parafia rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie, ul. O. M. Kolbego 5, 96-515 Teresin, 97 9284 0005 0009 8342 2000 0040. Tytuł wpłaty: Kaplica Adoracji, imię i nazwisko oraz adres darczyńcy. W opisie przelewu można wpisywać intencje modlitewne, które zostaną złożone w tubie, oraz adres mailowy, na który zostanie przesłane imienne podziękowanie.

Darowizna materialna – środki na budowę Kaplicy Pokoju – można przekazywać w postaci rzeczowej: przedmiotów ze srebra i złota, które zostaną przetopione na kruszec i wykorzystane do budowy ołtarza. Każdy taki przesłany przedmiot będzie omadlany w trakcie przetapiania w intencji wskazanej przez darczyńcę. Darowiznę można przekazać – przesłać na powyższy adres.