Nie tylko dla filatelistów

jjw, KAI

publikacja 26.02.2018 19:12

Znaczek z wizerunkiem Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży wprowadziła do obiegu Poczta Polska, z okazji przypadającej w tym roku 75. rocznicy objawień maryjnych na Siekierkach.

Znaczek upamiętnia objawienia na Siekierkach Znaczek upamiętnia objawienia na Siekierkach
Poczta Polska SA

Znaczek upamiętniający objawienie Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach, o nominale 2,60 zł, jest dostępny od soboty 24 lutego.

Jego projektant Bożydar Grozdew umieścił na nim obraz Maryi czczonej pod tym wezwaniem, namalowany przez Marię Wollenberg-Kluzę. Artystka jest autorką dwóch wizerunków, na których przedstawiła pierwsze ukazanie się Maryi na Siekierkach oraz wspólne objawienie się Jezusa i Maryi. Obraz Matki Bożej został przez nią namalowany według wizji z objawień Władysławy Papis (Fronczak), które miały miejsce 8 września 1943 r. Wizjonerka w następujący sposób opisała to wydarzenie:

"Zobaczyłam Matkę Najświętszą, ale jakże inaczej wyglądała. Miała około 40 lat. Na białą suknię miała narzucony królewski płaszcz koloru chabrowego obramowany złotym szlakiem, spięty złotą klamrą. Na ręku trzymała Dzieciątko w białej sukieneczce. Włosy miała kasztanowego koloru. Na głowie kopulastą koronę. Dzieciątko też miało koronę. Od całej postaci biła powaga i majestat. To była królowa. Patrzyła na nas z miłością, uśmiechała się".

Objawienia Najświętszej Marii Panny i Jezusa Chrystusa, których świadkiem była jako dziecko Władysława Fronczak od 3 maja 1943 r. do 15 września 1949 r. zapoczątkowały kult Matki Bożej na warszawskich Siekierkach. Od początku tych wydarzeń, mieszkańcy Warszawy gromadzili się w miejscu objawień na wspólną modlitwę.

W 1980 r. kard. Stefan Wyszyński powierzył opiekę nad miejscem objawień wraz z kaplicą zakonowi pijarów, których charyzmatem jest troska o wychowanie dzieci i młodzieży, zwłaszcza ubogich, w duchu mądrości i pobożności.

W tym roku Poczta Polska planuje jeszcze wydać okolicznościowe znaczki z ryngrafami żołnierzy wyklętych (marzec), z Madonnami Kresowymi (sierpień), z okazji jubileuszu biskupstwa w Poznaniu (czerwiec), 100-lecia utworzenia KUL (październik) oraz z wizerunkiem bł. o. Honorata Koźmińskiego (październik).