Odnaleziony Chleb. Misterium w Ołtarzewie

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 02.03.2018 09:30

W Wielkim Poście obejrzy je 5 tys. osób. By nikt nie wrócił głodny.

Odnaleziony Chleb. Misterium w Ołtarzewie Misteria są wystawiane w ołtarzewskim teatrze seminaryjnym od ponad 61 lat. WSD

Wiele postaci przewija się w tegorocznym Misterium, wystawionym przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie. Jest Żyd, który wyraża głębokie pragnienie odnalezienia, doświadczenia bliskości Boga. Jak refren wybrzmiewają jego słowa z Psalmu 63: "Boże mój, Boże, szukam Ciebie od świtu… Do Ciebie tęskni moje ciało jak pustynna i pozbawiona wody ziemia". 

Spotkamy także Szymona, który doświadcza porażki w tym, co robi najlepiej - podczas połowu ryb. Tego, który stał się Piotrem i pierwszym wśród Apostołów. Jest także tłum ludzi zmierzający za Jezusem, który w końcu odczuwa głód.

Jest i Judasz, zaślepiony pieniędzmi i zdradzający faryzeuszom Jezusa z Nazaretu. Przegrywa zmaganie z sumieniem, nie potrafi iść do Lekarza Duszy. Odbiera sobie życie.

Ale centralną postacią Misterium jest oczywiście Jezus, pełen ciepła, czułości, bliskości względem ludźmi. Jezus, który rozumie potrzeby tych, którzy idą za Nim. Jezus, który rozmnaża chleby i ryby dla zgłodniałego tłumu, i który idzie do Jerozolimy, aby odkupić każdego człowieka.

Na krzyżu widzimy Odnaleziony Chleb przebity za nasze grzechy. A po zmartwychwstaniu widzimy Go jak staje przy ołtarzu i łamie dla nas chleb.

- Kilka scen z życia Jezusa i Jego uczniów, chce powiedzieć widzom, że ten sam Jezus jest także blisko nas. On nauczał, karmił głodnych ludzi chlebem, a później został oskarżony, był biczowany i zawisł na krzyżu. Umarł. Lecz po trzech dniach zmartwychwstał i żyje. Jezus jest obecny szczególnie w sakramencie Eucharystii, dlatego jest odnalezionym Chlebem, bowiem nasyca już nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim duchowo - mówi alumn Dominik Gaładyk SAC, reżyser i scenarzysta Misterium.

Z którą postacią Misterium się utożsamimy? Kim jest dla nas Jezus? Chcemy go spotkać, jak tęskniący za Bogiem Izraelita? Pójść za Nim jak Szymon? Obwołać królem, jak tłum? Czy zdradzić, jak Judasz? Każdy z nas ma szansę odnaleźć prawdziwy Chleb, który nasyci wszystkie pragnienia.

- Niech Bóg dopełnia to dzieło w sercach aktorów i widzów, aby nikt nie wyszedł z ołtarzewskiego seminarium głodny Boga - zapraszają klerycy z Ołtarzewa.

Misterium Męki Pańskiej "Odnaleziony Chleb" zostało po raz pierwsze pokazane publiczności 17 lutego 2018 r. Pallotyńscy alumni w Wielkim Poście wystawią sztukę co najmniej 15 razy. Szacuje się, że do Ołtarzewa przyjedzie ponad 5 tys. osób. Misteria są wystawiane w ołtarzewskim teatrze seminaryjnym od ponad 61 lat.

Terminy Misterium:

  • 24 lutego 2018 r. (sob.) – 14.30 i 16
  • 25 lutego 2018 r. (ndz.) – 14
  • 2 marca 2018 r. (pt.) – godz. 16
  • 3 marca 2018 r. (sob.) – godz. 14.30 i 16
  • 9 marca 2018 r. (pt.) – godz. 16
  • 11 marca 2018 r. (ndz.) – godz. 14
  • 16 marca 2018 r. (pt.) – godz. 16
  • 17 marca 2018 r. (sob.) – godz. 14.30 i 16
  • 23 marca 2018 r. (pt.) – godz. 16
  • 24 marca 2018 r. (sob.) – godz. 14.30 i 16

Osoby i grupy, które zarezerwowały miejsca na Misterium są proszone o potwierdzenie przybycia na dwa tygodnie przed planowanym przyjazdem: tel. 796 680 317. Jest możliwość zwiedzenia seminarium przed spektaklem. Przy pallotyńskim seminarium działa także Centrum Edukacyjno-Formacyjne, w którym można skorzystać z noclegów oraz posiłków. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.wsdsac.pl lub dzwoniąc na numer 22 722 10 24.