Szerzyć kult Maryi

Agata Ślusarczyk

|

Gość Warszawski 10/2018

publikacja 08.03.2018 00:00

Mimo siarczystego mrozu wielu parafian wyszło przed kościół Wniebowzięcia NMP, by oczekiwać na przybycie jasnogórskiej ikony.

Cudowny obraz powitały chotomowskie rodziny. Cudowny obraz powitały chotomowskie rodziny.
Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Ze świecami w dłoniach i wzruszeniem na twarzach spoglądali, jak z samochodu-kaplicy, przy dźwiękach fanfar, wysuwa się wizerunek Jasnogórskiej Pani. Obraz ucałowali proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP ks. Mirosław Gawryś oraz abp Henryk Hoser. Następnie Kościelna Służba Porządkowa Totus Tuus wniosła ikonę do świątyni.

– W naszej wspólnocie nie brakuje tych, którzy z parafii w Chotomowie niejednokrotnie pielgrzymowali do Twojego tronu – witał Madonnę proboszcz ks. Mirosław Gawryś. W homilii abp Henryk Hoser przypomniał, że Maryja przybywa ponownie po 60 latach. – Pojawienie się obrazu na Jasnej Górze dokonało się w tym samym wieku, w którym już istniała parafia w Chotomowie. Parafia została ustanowiona w 1349 r., a Matka Boża została przez księcia Opolczyka przekazana do klasztoru jasnogórskiego w 1382 r. – wyjaśnił arcybiskup. Zwrócił uwagę, że tytuł parafii – Wniebowzięcia NMP – wskazuje, że jest to jedna z pierwszych parafii na Mazowszu, bo w średniowieczu właśnie to wezwanie było najbardziej popularne. – Z tego względu na parafii ciąży szczególne zobowiązanie, żeby kult Maryjny był tu zawsze żywy, tak jak do tej pory – dodał arcybiskup emeryt. Kierując uwagę na Maryję, przypomniał, że przychodzi do parafian jako Matka i Królowa. – Matka, jako ta, która nas zrodziła i ta, która nas wychowuje. Królowa – najwyższy autorytet, jaki jest nam dany, również w Jej osobie, autorytet króla i Boga samego – wyjaśnił. Kaznodzieja przypomniał, że 24 godziny obecności Maryi w parafii to czas święty.