Nie bój się!

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

publikacja 24.03.2018 15:49

Wspólnota, radość i modlitwa. Święto młodych w Świątyni Opatrzności Bożej dla wielu było zaskoczeniem. Bo tak radosnego Kościoła się nie spodziewali.

Nie bój się! W spotkaniu wzięło udział ok. 5 tys. młodych z ponad 300 parafii. Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Takiego Kościoła młodzi archidiecezji warszawskiej, którzy po raz pierwszy brali udział w Diecezjalnym Dniu Młodzieży z pewnością się nie spodziewali. Program ewangelizacyjny przygotowała wspólnota "Mocni w Duchu” oraz młodzi z "Młodość - Lubię to!”. Mottem spotkania były słowa: "Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1, 30), które są hasłem XXXIII Światowych Dni Młodzieży.

- Świat, w którym żyjesz, z każdej strony mówi ci, że masz się bać, o pracę, kasę, wiarę. Ale to nie są słowa Boga. Słowa Boga są bardzo proste: Nie bój się! - mówił do młodych o. Paweł Sawiak SJ.

I wraz ze wspólnotą młodych w czterech miejscach świątyni głosił Dobrą Nowinę. Uczestnicy Diecezjalnego Dnia Młodzieży mogli usłyszeć świadectwa działania żywego Boga, modlić się tańcem, dotykać kilkumetrowego krzyża, który przekazywany był z rąk do rąk oraz otoczyli ołtarz, na którym wystawiony był Najświętszy Sakrament.

Wojtek Pietroń, student z parafii św. Jakuba Apostoła, przyjechał do Świątyni Opatrzności Bożej wraz z grupą przygotowującą się do bierzmowania.

- Mogliśmy doświadczyć Boga, który wychodzi do młodych i to było widać, gdy podeszliśmy do Najświętszego Sakramentu - mówi. I dodaje: - Dla mnie ważne było to, że zetknąłem się z taką wielką mocą naszego Pana, który nas tu wszystkich zgromadził i daje wiele łask w jednym momencie.

Zobacz GALERIĘ >>

Wielu młodych podkreślało, że Diecezjalny Dzień Młodzieży to okazja, by poczuć się wspólnotą. - Jest wiele osób w moim wieku, można poczuć, że nie jest się samemu, to jest naprawdę fajne - mówiła Nina Małecka z parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa z Ursusa.

Punktem kulminacyjnym była Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego. Młodzi w procesji wnieśli do świątyni wizerunki Matki Bożej czczone w archidiecezji.

W homilii bp Michał Janocha przypomniał, że Wielki Post jest czasem, byśmy usłyszeli głos Boga, mówiący: Obudź się! Nawiązując do symboliki wilanowskiej świątyni, przypomniał młodym o tajemnicy paschalnej, która mówi, że życie ma sens, kiedy oddamy ja za innych.

- Ty nie żyjesz dla siebie, ten świat sobie bez ciebie poradzi, jesteś maleńki w tym kosmosie, ale jesteś wybrany, ukochany i umiłowany, więc nie lękaj się, bo znalazłeś łaskę u Pana - mówił biskup.

Na zakończenie kard. Kazimierz Nycz zaapelował do młodych, by wzorem Maryi nie lękali się przyjąć Jezusa. - Nie bójcie się przyjąć Jezusa do swojego życia. To jest sens i cel naszego spotkania dzisiaj. To jest także droga niektórych z was do Panamy, tam gdzie spotkacie się z młodzieżą świata na kolejnym Światowym Dniu Młodzieży - powiedział.

Spotkaniu młodych towarzyszyły "Targi Wspólnot Młodzieżowych”.