Odsuńmy ten kamień

akz

|

Gość Warszawski 15/2018

publikacja 12.04.2018 00:00

Biała Niedziela rozpoczęła się odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego u zbiegu ul. Górczewskiej i Deotymy.

	Kard. Nycz zachęcał do refleksji nad sposobem głoszenia orędzia współczesnemu światu i dawania o nim świadectwa. Kard. Nycz zachęcał do refleksji nad sposobem głoszenia orędzia współczesnemu światu i dawania o nim świadectwa.
Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość

Podczas Mszy św. metropolita warszawski przypominał, że siostra Faustyna zostawiła Kościołowi, ale i konkretnemu człowiekowi wiele form kultu. Wymienił Koronkę do Miłosierdzia Bożego, święto obchodzone w niedzielę po Wielkanocy, obraz Jezusa Miłosiernego czy wezwanie „Jezu, ufam Tobie”.

Zauważył, że uczyła, jak być apostołem Bożego miłosierdzia. – Świadek to apostoł, bo głosi naukę, ale równocześnie to, co głosi, potwierdza swoim życiem. Faustyna otrzymała zadanie głoszenia Bożego miłosierdzia. Wszystkie rzeczy z nim związane koncentrują się wokół Wieczernika. Obraz Jezusa Miłosiernego to obraz z Wieczernika. Darem Wieczernika, aktualnym po wszystkie czasy, jest Eucharystia. Darem Wieczernika jest pokój. Jest nim odpuszczenie grzechów. To też pokój i przebaczenie, których potrzeba we współczesnym świecie i które chrześcijanie powinni pielęgnować – wymieniał. Wskazując na odsunięty od grobu Jezusa kamień, wyjaśnił, że często człowiek przygnieciony jest kamieniem nienawiści, obojętności czy małości. – Ten kamień sprawia, że miłosierdzie do nas nie dociera. Sami nie potrafimy go odsunąć. Ale Jezus przychodzi do nas w sakramencie pokuty i pojednania – mówił kardynał. Podczas Eucharystii wierni mogli skorzystać z sakramentu pokuty przy konfesjonałach ustawionych na terenie parku. Uroczystość zakończył koncert Arki Noego.