18 km bliżej do Santiago de Compostela

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 21.04.2018 18:46

Mieszkańcy Białołęki przeszli dziś w małym Camino od kościoła św. Jakuba na Tarchominie do parafii pod tym samym wezwaniem przy pl. Narutowicza.

O Domku Maryi i historii kościoła MB Loretańskiej na Pradze z pasją opowiadał Bartłomiej Włodkowski O Domku Maryi i historii kościoła MB Loretańskiej na Pradze z pasją opowiadał Bartłomiej Włodkowski
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

- Może kiedyś wybierzemy się piechotą do grobu św. Jakuba do Hiszpanii... - wzdychają Zuzanna Waniek i Bartek Sadowski, harcerze z Białołęki. Na razie wraz z innymi 115 pielgrzymami przeszli 18-kilometrowym szlakiem z Tarchomina na Ochotę. Jednodniową pielgrzymkę 21 kwietnia zorganizowała parafia św. Jakuba na Tarchominie, która w tym roku świętuje 500. rocznicę powstania kościoła.

GALERIA - TUTAJ

Pielgrzymi, wśród których byli nie tylko tarchomińscy parafianie, wyruszyli wczesnym rankiem po Mszy św. w kościele przy ul. Mehoffera 4. Na szlak wyszły całe rodziny, także te z małymi dziećmi. Kiedy małe nogi nie dawały rady dalej iść, odpoczywały w wózku rowerowym. Każdy uczestnik otrzymał pakiet pielgrzyma, a w nim m.in. żółtą chustę z jubileuszowym logo kościoła będącego najstarszym gotyckim zabytkiem stolicy oraz folder z jego historią.

Pielgrzymka wzbudziła zainteresowanie przechodniów   Pielgrzymka wzbudziła zainteresowanie przechodniów
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
- Zdecydowałam się pójść na tę pielgrzymkę, bo miałam ważną, osobistą intencję. Szłam Szlakiem św. Jakuba w intencji pewnego Jakuba - zdradza A. Bartkowiak.

W czasie kilkugodzinnej wędrówki na drugi brzeg Wisły pielgrzymi odmawiali Różaniec, modlili się, śpiewali pielgrzymkowe piosenki przy akompaniamencie gitary.

- Planując trasę, wybraliśmy malowniczy szlak, wyciszony, który sprzyjał modlitwie. Dopisała nam też pogoda - mówi organizator wydarzenia Piotr Oracz.

Postoje zaplanowano w ciekawych historycznie i religijnie miejscach. Na pierwszym, przy świątyni Matki Bożej Loretańskiej, Bartłomiej Włodkowski - społecznik i prezes Fundacji "Ave", barwnie opowiedział historię Domku Maryi, figury Matki Bożej Kamionkowskiej i dawnych włości bernardyńskich na Pradze.

Z kościoła przy ul. Ratuszowej pielgrzymi przeszli do pobliskiej bazyliki katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana. Tam usłyszeli świadectwo osób wędrujących do grobu apostoła w Hiszpanii. Po przejściu mostem Śląsko-Dąbrowskim zatrzymali się w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, gdzie poznali jej historię i zwiedzili wnętrza. Po południu, nieco już zmęczeni, dotarli do kościoła św. Jakuba na Ochocie. Po wspólnej modlitwie otrzymali końcowe błogosławieństwo.

- Kościół św. Jakuba na Tarchominie jest wpisany w Drogę św. Jakuba do Santiago de Compostela, widnieje w różnych przewodnikach, my natomiast chcemy przywrócić tradycję pielgrzymkową tego miejsca. Dziękowaliśmy za 500 lat naszego kościoła, prosząc Boga, żeby ten jubileusz był owocny nie tylko w wymiarze zewnętrznym, ale i duchowym - mówi proboszcz ks. Andrzej Kowalski.

W ramach jubileuszu 500-lecia zaplanowano całoroczne obchody. Do tej pory odbyły się już: koncert kolęd, koncert poezji śpiewanej Marcina Wargockiego i "Tarchomin 80" (wystawa, film, spotkanie z mieszkańcami) oraz Międzynarodowa Konferencja Naukowa zatytułowana "Rycerze i pielgrzymi w tradycji europejskiej". W planach są jeszcze m.in. koncerty, konkurs literacki, spotkanie z podróżnikiem Markiem Kamińskim, który pieszo przeszedł Szlak św. Jakuba od Królewca do Santiago de Compostela.

Zabytkowe dzieciaki - kościoł św. Jakuba na Tarchominie
Fundacja AVE