publikacja 22.04.2018 12:36

Ponad 17 tys. osób pobiegło ulicami Warszawy w tegorocznym ORLEN Warsaw Marathon.

Również w tym roku kibice dopisali. Również w tym roku kibice dopisali.
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Zwycięzcą Orlen Warsaw Marathonu w kategorii mężczyzn został Ezekiel Omullo z Kenii. 42-kilometrową trasę przebiegł w czasie 2:11:17.

Dwadzieścia sekund później na mecie zjawili się: Felix Kimutai (Kenia) i Negasa Herpasa (Etiopia). Najszybszą wśród kobiet była Nastazja Iwanowa z Białorusi, która triumfowała również w ubiegłorocznej edycji biegu.

Pierwszą Polką na mecie była Izabela Trzaskalska (AZS UMCS Lublin), która w ogólnej klasyfikacji zajęła trzecie miejsce, po Etiopce Azmerze Abreha.

W ramach OWM, pod patronatem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, odbywają się również Mistrzostwa Polski w Maratonie Mężczyzn. W dzisiejszej rywalizacji zwyciężył Yared Shegumo (AZS AWF Warszawa), który z czasem 2:13:53 w generalnej klasyfikacji maratonu zajął szóste miejsce.

Brawo rodzice!   Brawo rodzice!
W VI edycji największej imprezy biegowej w Polsce nie zabrakło akcentów historycznych. Posiadały je czerwone koszulki biegaczy i pamiątkowe medale, które otrzymają wszyscy kończący bieg.

Żeby uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, przed startem o godz. 9, maratończycy odśpiewali hymn narodowy. Potem sprzed PGE Narodowy wyruszyli na trasę, wiodącą przez pięć dzielnic stolicy. Udali się na północ miasta, Mostem Świętokrzyskim, Traktem Królewskim i Alejami Ujazdowskimi w kierunku Ursynowa. Stamtąd podbiegli do Wilanowa i dalej ul. Sobieskiego, Czerniakowską, przez Most Świętokrzyski aż na błonia Stadionu.

Trasa została przystosowana także do startu zawodników niepełnosprawnych, którzy poruszali się na wózkach typu handbike. Rozpoczęli oni wyścig nieco wcześniej niż maratończycy i pokonali dystans ok. 20 km, kończąc swoje zmagania na mecie na Ursynowie.

Maratonowi towarzyszył 10-kilometrowy bieg OSHEE. Jego uczestnicy pobiegli Wałem Miedzeszyńskim, na południe Warszawy.Zwycięzcą w kategorii mężczyzn został Mengistu Zelalem z Etiopii, z czasem 28:48. Tuż za nim uplasował się jego rodak Terefe Seifu. Trzeci był Adam Nowicki. Wśród kobiet triumfowała Brytyjka Louise Small, a na drugim miejscu uplasowała się Polka Paulina Kaczyńska.

W sześciu edycjach ORLEN Warsaw Marathon udział wzięło blisko 180 tys. biegaczy.