Spotkanie z nową błogosławioną

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 27.04.2018 12:01

Relikwie wyniesionej na ołtarze 28 kwietnia Hanny Chrzanowskiej odwiedzą szpitale, hospicja i domy opieki w całej Polsce.

Sługa Boża Hanna Chrzanowska zostanie ogłoszona błogosławioną 28 kwietnia w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach Sługa Boża Hanna Chrzanowska zostanie ogłoszona błogosławioną 28 kwietnia w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach
Serwis Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich

- Była taka uczynna, życzliwa… Ale konkretna. Miała przy tym zdrową, piękną religijność - wspomina o. Leon Knabit OSB, który z Hanną Chrzanowską współpracował z nią przez 7 lat jako proboszcz parafii w Tyńcu. Łączyła ich też ta sama duchowość - Hanna była benedyktyńską oblatką. 28 kwietnia w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach zostanie ogłoszona błogosławioną.

Hanna Chrzanowska urodziła się w Warszawie i tam spędziła osiem pierwszych lat życia. Z rodzinnego domu ojca, profesora polonistyki Ignacego Chrzanowskiego oraz matki Wandy Szlenkier, wyniosła głęboki patriotyzm i poczucie obowiązku niesienia pomocy innym.

Porzuciła studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, nie chciała zostać lekarzem. Wybrała zawód pielęgniarki, który z ogromnym poświęceniem realizowała w szpitalach w Krakowie. We współpracy z ówczesnym metropolitą krakowskim kard.

Karolem Wojtyłą, rozwinęła sieć parafialnej pomocy pielęgniarskiej dla chorych i niepełnosprawnych, będącej zaczątkiem hospicjów domowych. Była też wychowawcą wielu pokoleń pielęgniarek, autorką podręcznika o opiece domowej nad chorym i artykułów branżowych

Za ustanowienie nowej orędowniczki będą dziękować środowiska medyczne, chorzy, niepełnosprawni, którym stała się szczególnie bliska. Dziękczynna Msza św. w tej intencji odbędzie się 13 maja o godz. 12 w kościele św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi (wizytki), przy Krakowskim Przedmieściu 34 w Warszawie.

- Hanna Chrzanowska będzie patronką personelu medycznego i opiekuńczego. Jej służba chorym, niepełnosprawnym, umierającym przypomina współczesnemu światu, że życie w każdej fazie jest cenne i ważne. Podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służby Zdrowia na Jasną Górę, 26 i 27 maja otrzymamy relikwie nowej błogosławionej. Będą one peregrynowały po szpitalach, hospicjach i domach opieki w całym kraju. Nawiedzenie rozpocznie się od diecezji elbląskiej - mówi ks. Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia.

Z Chrzanowską czuje się duchowo związana parafia św. o. Pio na Kabatach. Na jej terenie mieszka rodzina błogosławionej, którą Hanna odwiedzała jeszcze w latach 70., pod koniec swojego życia. Podczas niedawnych odwiedzin kolędowych księża wręczali parafianom obrazki z wizerunkiem Sługi Bożej, przybliżali też jej wyjątkową postać i posługę.

Do samej uroczystości beatyfikacyjnej przygotowywano się poprzez „Nowennę z Hanną”. 28 kwietnia o godz. 8 w kościele przy ul. Rybałtów 25 zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodziców nowej błogosławionej Wandy i Ignacego Chrzanowskich, a następnego dnia o 11.45 odbędzie się dziękczynna suma.

Czytaj także:

Hanna Chrzanowska na ołtarze

Wiązowna jedzie na beatyfikację