Odliczają dni do święceń

jjw, archwwa

publikacja 24.05.2018 14:11

Kim są kandydaci, którzy 26 maja w bazylice archikatedralnej staną się kapłanami?

Dwudziestu jeden neoprezbiterów rozpocznie kapłańską drogę. Podarujmy im modlitwę Dwudziestu jeden neoprezbiterów rozpocznie kapłańską drogę. Podarujmy im modlitwę
Karol Białkowski /Foto Gość

Archidiecezja warszawska będzie miała nowych księży. 21 diakonów przyjmie w sobotę 26 maja o godz. 10 w bazylice archikatedralnej święcenia kapłańskie z rąk kard. Kazimierza Nycza.

Piętnastu z nich przygotowywało się do kapłaństwa w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, sześciu w Archidiecezjalnym Seminarium Duchownym „Redemptoris Mater”. Również oni przez najbliższe cztery lata będą posługiwać w archidiecezji warszawskiej.

Święcenia kapłańskie przyjmą diakoni:

 1. Paweł Rafał Chilczuk z parafii św. Łukasza w Warszawie, 33 lata. Zanim wstąpił do warszawskiego seminarium ukończył studia magisterskie w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

 

2. Grzegorz Marcin Czernek z parafii św. Anny w Żdżarach, 29 lat. Przed seminarium studiował automatykę i robotykę na Politechnice Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł inżyniera.

 

 3. Paweł Gontarz z parafii Wszystkich Świętych w Sobieniach Jeziorach, 33 lata. Z wykształcenia jest m.in. ratownikiem medycznym. Po ukończeniu studiów teologicznych w 2017 r. rozpoczął Studium Duchowości na PWTW. Ma za sobą roczną praktykę w parafii św. Marii Magdaleny w Magdalence.

 

 4. Paweł Komar z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Łapach, 24 lata.

 

 

 5. Krzysztof Lichota z parafii św. Jakuba w Skierniewicach, 35 lat. Przez wiele lat służył jako ministrant w rodzinnej parafii. Obecnie jest katechetą w dwóch warszawskich liceach.

 

  6. Bartłomiej Artur Michalski z parafii św. Jakuba Apostoła w Warszawie, 24 lata. Do seminarium wstąpił po maturze, pracę magisterską napisał na seminarium z etyki i antropologii.

 

7. Marek Tomasz Nowakowski z parafii św. Mikołaja w Końskich, 30 lat. Z wykształcenia – inżynier budownictwa, absolwent Politechniki Warszawskiej. W czasie studiów związany z Akademicką Wspólnotą Ewangelizacyjną „Woda Życia” przy parafii św. Jakuba w Warszawie.

 

8. Mateusz Remigiusz Nycz z parafii Chrystusa Króla w Bielsku-Białej, 28 lat. W 2014 r. uzyskał tytuł magistra teologii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, a w 2017 r. licencjat kanoniczny z teologii biblijnej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

 

 8. Adam Olasek z parafii św. Michała Archanioła w Młochowie, 26 lat. W czasie formacji seminaryjnej rok spędził w Pallotyńskiej Szkole Nowej Ewangelizacji w Lublinie

 

9. Jakub Krzysztof Pytlakowski z parafii Miłosierdzia Bożego w Grodzisku Mazowieckim, 24 lata. Przed i w czasie seminarium związany ze wspólnotą Ruchu Światło-Życie.

 

 

10. Jakub Rosiński z parafii bł. Marii Karłowskiej w Toruniu, 35 lat. Odbył roczną praktykę duszpasterską w parafii św. Tomasza Apostoła w Warszawie, jest katechetą w Szkole Podstawowej nr 318.

 

 11 Marek Skowroński z parafii św. Michała Archanioła w Goszczynie, 26 lat. W czasie formacji seminaryjnej rok spędził w Centrum Ruchu Światło-Życie w Krościenku nad Dunajcem.

 

12. Łukasz Bogusław Szlak z parafii Matki Bożej Różańcowej w Piasecznie, 31 lat. Przed wstąpieniem do seminarium studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim. W ostatnim roku służył pomocą duszpasterską i jako katecheta w parafii św. Huberta w Zalesiu Górnym.

 

13. Wojciech Dariusz Szychowski z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Malborku, 34 lata. Z wykszałcenia – psycholog, pracował m.in. w Klinice Neurologii Warszawskiego Uniwerstytetu Medycznego i Oddziale Neurologii Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Po wstąpieniu do seminarium, równolegle podjął studia doktoranckie w Instytucie Psychologii UKSW i prowadził ćwiczenia  z psychologii rozwoju człowieka.

 

14. Bartłomiej Mateusz Warowny z parafii św. Andrzeja Apostoła w Warszawie, 24 lata. Do seminarium duchownego wstąpił po maturze w XXIV Liceum Ogólnokształcącym im. C. Norwida w Warszawie.

 

 

Diakoni z Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater:

 

1. Giacomo Calore z parafii Madonna Pellegrina w Padwie (Włochy), 28 lat.  Od 13 roku życia związany jest z Drogą Neokatechumenalną. W trakcie formacji seminaryjnej był na praktyce misyjnej w różnych polskich diecezjach.

 

 2. Fernando Sousa Freitas da Costa z parafii Menino Deus w São Paulo (Brazylia), 28 lat. W formacji Drogi Neokatechumenalnej uczestniczy od 14 roku życia. W trakcie formacji seminaryjnej  odbył praktykę ewangelizacyjną w Stanach Zjednoczonych oraz uczestniczył wakacyjnych wyjazdach misyjnych na Białoruś, do Włoch i Japonii.

 

3. Manuel Rodriguez Pena z parafii San Juan Eudes w Santo Domingo (Dominikana), 28 lat. Od 12 roku życia należy do wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej. W czasie formacji seminaryjnej odbył praktyki misyjne w archidiecezji katowickiej i diecezji bielsko-żywieckiej.

 

4. Łukasz Grzegorz Sudy z parafii Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim, 29 lat. W czasie formacji seminaryjnej odbył praktykę ewangelizacyjną w Izraelu oraz diecezjach opolskiej i gliwickiej. W wakacje uczestniczył w wyjazdach misyjnych na Białoruś, do Włoch oraz Stanów Zjednoczonych.

 

 5. Janusz Kapusta z  parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Malborku, 45 lat. Zanim wstąpił do seminarium pracował w branży telekomunikacyjnej. Od 28 roku życia należy do wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej. 8 lat później wstąpił do seminarium duchownego, a w trakcie formacji odbył praktykę misyjną w zachodniej Polsce.

 

6. Maciej Stasiak z parafii św. Aleksandra w Warszawie, 43 lata. Od 22 roku życia jest związany  z Drogą Neokatechumenalną. Przed wstąpieniem do seminarium pracował w branży motoryzacyjnej m.in. jako mechanik samochodowy i kierowca. W czasie formacji seminaryjnej odbył praktykę misyjną w zachodniej Polsce.