"Matko, dziś świętuję na Pradze"

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

publikacja 09.06.2018 10:56

Radość była podwójna. Do nowo ustanowionego sanktuarium Najświętszego Serca Jezusowego przybyła cudowna ikona.

"Matko, dziś świętuję na Pradze" Cudowna ikona MB Częstochowskiej została wniesiona do świątyni po kwiatowym dywanie Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Uroczysta Msza św., podczas której został odczytany dekret ustanawiający sanktuarium Najświętszego Serca Jezusowego, została odprawiona w uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego. Liturgii przewodniczył bp Romuald Kamiński.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ >>

W homilii ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej przypomniał historię świątyni, której początki sięgają 1904 r., kiedy księżna Maria Radziwiłłowa otrzymała błogosławieństwo papieża Piusa IX. - Od tej pory rozpoczęły się starania, by na Pradze, która była dzielnicą ubogą, a ubóstwo rodziło bez przerwy złe owoce, powstała świątynia. Dlatego pragnieniem największym było swoiste Boże ucywilizowanie tej części Warszawy - zwrócił uwagę kaznodzieja.

"Matko, dziś świętuję na Pradze"   Ikonę wnieśli na ramionach rycerze z Zakonu Rycerzy Jana Pawła II Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Przypomniał, że ze świątynią związani byli papieże Pius X i Pius XI, Jan Paweł II, który w murach praskiej świątyni - dokładnie 27 lat temu - rozpoczął II Synod Plenarny, założyciel loretanek bł. ks. Ignacy Kłopotowski oraz kardynałowie i prymasi powojennej Polski.

Hierarcha wyjaśnił, że rolą sanktuarium jest uświęcenie człowieka. - Widzimy, jak dzisiejsze czasy sprawiają, że bardzo kruszeje ten fundament naszego społeczeństwa i dlatego potrzeba nam pomocy z nieba i pomocy ludzi świętych, którzy przyczynią się do odnowy kolejnych pokoleń. To jest dla nas dzisiaj najpotrzebniejsze - powiedział biskup Kamiński.

Nawiązując do jasnogórskiej ikony, która tego samego dnia nawiedziła bazylikę, kaznodzieja zwrócił uwagę na znak Opatrzności. - Można tak powiedzieć, że Jezus zaprosił Ją do siebie w swoje święto, święto swojego Serca. Tak jakby powiedział: "Matko, dzisiaj świętuję tu na Pradze, więc bardzo bym chciał, byś była ze Mną”. I Ona jest tak samo tutaj jak była w Kanie Galilejskiej - powiedział.

Hierarcha zwrócił uwagę, że w Kanie Galilejskiej została wypowiedziana katecheza, która nigdy się nie zdezaktualizuje: "Róbcie wszystko, co Syn mój wam powie”. - Nie możemy wykręcić się nieznajomością Jezusa, byłoby to nieporozumieniem i wstydem - zaznaczył.

Na zakończenie liturgii proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego ks. Edmund Modzelewski podziękował za ustanowienie sanktuarium "jako miejsca, gdzie w sposób szczególny chcemy układać naszą codzienność w rytm bicia Serca Jezusowego”.

"Matko, dziś świętuję na Pradze"   Ewangeliarz nawiedzenia przekazał proboszcz parafii Zmartwychwstania Pańskiego, gdzie poprzednio gościła ikona Agata Ślusarczyk /Foto Gość Uroczystość zgromadziła licznie duchowieństwo, siostry zakonne i wiernych. Obecni byli także rycerze z Zakonu Rycerze Jana Pawła II. Oprawę muzyczną przygotowała Parafialna Orkiestra Dęta Szastarka.

Odpust zupełny w nowo ustanowionym sanktuarium wierni mogą uzyskać za pobożne nawiedzenie świątyni dowolnego dnia, jeżeli podczas nawiedzenia odmówią modlitwę "Ojcze Nasz” i "Wierzę w Boga”. Dodatkowo w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa obchodzoną w piątek po drugiej niedzieli po zesłania Ducha Świętego, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła - 29 czerwca i w dzień odpustu Porcjunkuli - 2 sierpnia.