Posłani na pustynię

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

publikacja 17.06.2018 01:56

- Dzisiaj świat staje się pustynią, wskazujcie innym drogę do wody życia - zachęcał członków Akademickiej Wspólnoty Ewangelizacyjnej Woda Życia bp Michał Janocha. W Świątyni Opatrzności Bożej grupa świętowała 20-lecie swojego powstania.

Posłani na pustynię Radosne uwielbienie rozbrzmiewało w murach Świątyni Opatrzności Bożej. Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Jubileusz, który w wilanowskiej świątyni odbył się pod hasłem "Przyciągnę wszystkich do siebie” (J 12, 23), zgromadził kilkaset osób. Wśród uczestników byli nie tylko członkowie i sympatycy ewangelizacyjnej wspólnoty, ale także goście z kilkudziesięciu wspólnot, siostry zakonne, księża i rodziny wywodzące się z Wody Życia.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ >>

- Czuję przede wszystkim wielką wdzięczność za to, jak Bóg prowadzi mnie i całą wspólnotę. Tu rozpala się moja wiara, odkrywam talenty, poczucie wartości i swoje powołanie, jako osoby konsekrowanej w świecie - mówi Gabrysia Falkowska, która uczestniczy w spotkaniach Wody Życia od 2004 roku.

Dla niej wspólnota jest Bożą rzeczywistością, dynamiką, gdzie wiele osób się odnajduje i znajduje Chrystusa. - Jest miejscem doświadczania miłości, akceptacji i bycia razem - dodaje.

Siostra Mikołaja ze Zgromadzenia Niepokalanego Poczęcia NMP w Wodzie Życia spędziła 2 lata. - Jest to wspólnota, która prowadzi do zaangażowania się na rzecz innych. Uczy przejścia od osobistej modlitwy do wspólnotowej, a następnie dzielenia się wiarą. Podoba mi się ta idea, żeby dzielić się nią tu, gdzie żyję - zdradza.

Dodaje, że jubileusz przeżywany w Świątyni Opatrzności Bożej ma dla niej szczególne znaczenie ze względu na noszoną tajemnicę Opatrzności Bożej. - Wilanowska świątynia jest także związana z dziękczynieniem, to mnie zaprasza szczególnie do dziękowania Bogu za to, co dla mnie uczynił - mówi.

Krzysztof Kryński na jubileusz przyjechał z całą rodziną. We wspólnocie jest już 15 lat, dzięki niej odkrył Boga i siebie. - Spotkania pomagają mi być bardziej cierpliwym dla mojej żony i dziecka, wsłuchiwać się w ich potrzeby - mówi.

Posłani na pustynię   Jubileusz wspólnoty "Woda Życia" był okazją do wielu spotkań. Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Jubileusz rozpoczął się radosną modlitwą uwielbienia. Towarzyszyły jej flagi, taniec i występ szczudlarza. Podczas spotkania można było skorzystać z posługi modlitwy wstawienniczej, spowiedzi oraz posłuchać świadectw o początkach wspólnoty.

- Gromadzimy się, by dziękować i wielbić Boga, napełniać się Duchem Świętym, wzajemnie inspirować i umacniać - powitał zebranych ks. Roman Trzciński, duszpasterz wspólnoty.

Refleksją na temat hasła jubileuszowego spotkania "Przyciągnę wszystkich do siebie” (J 12, 23) podzielił się ks. Andrzej Gałka. Duchowny zwrócił uwagę, że choć Jezus nas do siebie przyciąga, nie jest łatwo "dać się przyciągnąć”.

- Dziękuję Bogu, że daliście się przyciągnąć do wody, symbolu Ducha Świętego, który daje życie. Woda życia to życie w Duchu Świętym i Duchem Świętym, tylko on może dokonywać wielkich dzieł, jak choćby wasza wspólnota - powiedział.

Wyjaśnił, że wspólnota nie jest po to, by się dobrze czuć, ale głosić wielkie dzieła Boże. - Po to was Bóg przyciągnął do siebie - dodał.

Centralnym punktem jubileuszu była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Michała Janochy. -  Dzisiaj świat staje się pustynią, wskazujcie innym drogę do wody życia - zaapelował biskup.

Na zakończenie Mszy św. został odczytany dekret erygujący Akademicką Wspólnotę Ewangelizacyjną jako Stowarzyszenie Wiernych.

Spotkanie zakończyło uwielbienie przed Najświętszym Sakramentem i modlitwą za dzieła głoszenia Dobrej Nowiny podejmowane przez wspólnotę. Następnego dnia o godz. 15  spod Centrum Nauki Kopernik wyruszy ewangelizacyjny marsz bulwarami. Na podzamczu planowana jest ewangelizacja, taniec i świadectwa. Ewangelizacja odbędzie się także m.in. w Wilanowie. Posłani na pustynię   W jubileuszowym spotkaniu wzięły udział licznie zgromadzone rodziny. Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Założona przez ks. Romana Trzcińskiego w 1998 r. przy parafii św. Jakuba Apostoła przy pl. Narutowicza Woda Życia liczy obecnie blisko 2 tys. członków. Wśród nich są studenci, osoby pracujące, małżeństwa, rodziny z dziećmi i seniorzy. Charyzmatem wspólnoty jest ewangelizacja swojego środowiska. Od wielu lat prowadzi także Kurs Alfa, rekolekcje ewangelizacyjne oraz ewangelizuje młodzież.

- Często w życiu chrześcijańskim koncentrujemy się na naszej relacji z Bogiem, zapominając o nakazie Jezusa: "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię”. My ten nakaz usłyszeliśmy i chcemy go wypełnić. Dla członków Wody Życia "światem” jest środowisko, w którym żyją na co dzień, miejsca pracy, rodzina, uczelnia - wyjaśnił duszpasterz.

Z okazji jubileuszu kapłan życzył całej wspólnocie wzrostu gorliwości i większego ognia Ducha Świętego.