W Starej Miłośnie zbudowali dom dla Pana

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 17.06.2018 17:46

Biskup Romuald Kamiński konsekrował świątynię dla 5-tysięcznej wspólnoty. I zachęcał, żeby przyciągać do niej nowych parafian.

Proboszcz ks. Dariusz Marczak znaczy świętymi olejami mury kościoła Proboszcz ks. Dariusz Marczak znaczy świętymi olejami mury kościoła
Joanna Jureczko-Wilk / Foto Gość

Szesnaście lat temu bp Kazimierz Romaniuk utworzył nową parafię w Starej Miłośnie. 17 czerwca br. bp Romuald Kamiński konsekrował na jej terenie piękny, nowoczesny kościół, z witrażami ukazującymi Jezusowe błogosławieństwa.

Fotogaleria z uroczystości - TUTAJ.

W uroczystości wzięli udział duchowni z dekanatu rembertowskiego. Wśród nich był ks. prałat Stanisław Popis - organizator parafii w Starej Miłosnej, pierwszy proboszcz i budowniczy kościoła oraz plebanii. Od ubiegłego roku ks. Popis jest proboszczem kolegiaty Przemienienia Pańskiego w Radzyminie i dziekanem dekanatu radzymińskiego. Podczas uroczystości dawni parafianie powitali go gorącymi brawami.

Na konsekrację przybyły też siostry zakonne, służba liturgiczna, Rycerze Jana Pawła II i członkowie ponad 20 wspólnot działających w parafii oraz liczni wierni. 

W procesji z darami wierni nieśli kwiaty i naczynia liturgiczne   W procesji z darami wierni nieśli kwiaty i naczynia liturgiczne
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
W kazaniu bp Romuald Kamiński zwrócił uwagę na to, że podczas obrzędu konsekracji świątyni dokonują się "rzeczy widzialne i niewidzialne". Dzięki tym pierwszym, staraniem wielu ludzi, powstała świątynia z cegły i kamienia, która - jak podkreślił duchowny - jest miejscem początku drogi każdego parafianina do nieba. To w w niej znajdują się stoły Słowa Bożego i sakramentu Eucharystii - "największych darów, które Chrystus pozostawił nam na drogę do nieba". Dzięki nim podczas liturgii każdy może otrzymać umocnienie, uświęcenie i pogłębienie wiary, potrzebnych żeby zmieniać otaczający  świat według planów Bożych.  

- Budowaliście świątynię z tego, co doczesne, ale to nie jest jeszcze największe zadanie i wysiłek. Chrystus Pan, który jest pośród nas, powiada: "Chcę mieszkać w świątyni, którą są wasze serca". I to jest dopiero zadanie! - mówił biskup. I dodał: - Dziękujmy Bogu, że otrzymaliśmy tę świątynię, z darem słowa Bożego i sakramentów i za to, że nas wybrał, prowadząc drogą do nieba. Ale pamiętajmy też o tych, którzy wokół nas żyją i pracują. Zapytajmy siebie: czy oni mogą korzystać z tego miejsca, czy są świadomi jego istnienia, czy jest im z tym miejscem i z Jezusem - po drodze? Chrystus, ciesząc się dzisiaj z nami, równocześnie chyba podpowiada: "Tak żyjcie, tak miłujcie i tak bądźcie szlachetni, aby wszyscy, którzy was zobaczą, stali się - prędzej czy później - moimi uczniami".

14 czerwca 2002 r. bp Kazimierz Romaniuk powołał do życia ośrodek duszpasterski św. Hieronima i poświęcił kaplicę, której budowę rozpoczęto kilka miesięcy wcześniej 18 września 2002 r. w Starej Miłośnie erygowano parafię, której pierwszym proboszczem został mianowany z dniem 30 września 2002 r. ks. Stanisław Popis. Budowę nowego kościoła rozpoczęto 19 marca 2007 r. Wmurowania kamienia węgielnego dokonał bp Romaniuk, będący już wtedy na biskupie emeryturze. Uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakramentu z kaplicy do nowego kościoła wraz z poświęceniem kościoła do użytkowania odbyło się w dniu odpustu parafialnego 30 września 2014 r. z udziałem bp. Marka Solarczyka. Od tego momentu w kościele sprawuje się Służbę Bożą. 

Czytaj również:

224 dni z Maryją

O Starej Miłośnie czytaj także:

O kolekcji rzeźb ks. Stanisława Popisa

Aniołku, żegnaj...

Polska jest w Europie "wyspą wiary i nadziei"