Trzysta dzieł Józefa Brandta

Karolina Sotlarz

publikacja 20.06.2018 16:17

Wystawa jest kompleksową próbą podsumowania dorobku malarza. Przygotowania do niej trwały 3 lata.

Trzysta dzieł Józefa Brandta Wystawę będzie można oglądać do 30 września Karolina Stolarz /Foto Gość

Wystawa "Józef Brandt 1841-1915” w Muzeum Narodowym to pierwsza tego typu wystawa, podczas której zostanie zaprezentowanych ponad 300 dzieł jednego z najwybitniejszych malarzy scen bitewnych i rodzajowych. Powstała w ramach programu "3 x Niepodległa”, objętego patronatem przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Dzieła malarza pochodzą ze wszystkich muzeów polskich, prywatnych kolekcji, a także muzeów zagranicznych. Niektóre z obrazów po raz pierwszy zostaną zaprezentowane publicznie w Polsce, inne z kolei po raz pierwszy po okresie 100 lat, jakie dzieli wystawę w Muzeum Narodowym od dwóch prezentacji twórczości Brandta, zorganizowanych po śmierci artysty w 1917 i 1926 roku.

- Przygotowania do wystawy trwały ponad 3 lata. Był realizowany specjalny program badawczy poświęcony wszechstronnemu i kompleksowemu opracowaniu spuścizny artystycznej Brandta i jego warsztatu - mówi Ewa Micke-Broniarek, kurator wystawy. - Przedmiotem badań całego zespołu były weryfikacja, uzupełnianie danych biograficznych, poszukiwanie obrazów, które po II wojnie światowej mogły się zachować gdzieś w kolekcjach prywatnych czy w zagranicznych muzeach - dodaje.

Na wystawie dostępnych jest ponad 300 dzieł, licząc obrazy olejne, akwarele, rysunki, a także zespół fotografii stanowiących kompendium wzorów i pomysłów malarskich dla artysty. Atrakcją wystawy jest próba aranżacji słynnej monachijskiej pracowni J. Brandta.

E. Micke-Broniarek wspomniała również, że oprócz programu badawczego był także prowadzony program badań konserwatorskich pod kierunkiem Anny Lewandowskiej, zmierzających do rozszerzenia wiedzy zespołu na temat warsztatu J. Brandta i udokumentowania technologii jego obrazów. Wyniki badań zostały opublikowane w trzytomowym katalogu towarzyszącym wystawie.

- Publikacja tego typu należała się Brandtowi od dawna. Jest on chyba jednym z nielicznych wybitnych malarzy XIX wieku, którzy do tej pory nie mieli porządnej, przyzwoicie opracowanej monografii - mówiła Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

Malarstwo Brandta wyróżnia bogata kolorystyka, umiejętność odtworzenia dynamiki ruchu ludzi i koni oraz bitewnego zgiełku. W 1878 roku rząd Bawarii uhonorował artystę tytułem królewskiego profesora. W późniejszych latach przyznano mu najwyższe odznaczenia bawarskie - Order Maksymiliana i Order Zasługi Korony Bawarskiej.

Wystawę dzieł J. Brandta będzie można oglądać w Muzeum Narodowym do 30 września, później obrazy oraz rysunki zostaną przewiezione do Muzeum Narodowego w Poznaniu.