Dolnoślązak uhonorowany

ac

publikacja 23.06.2018 00:29

Wśród laureatów Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana", znalazł się dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

Dolnoślązak uhonorowany Uroczyste wręczenie nagrody na Zamku Królewskim w Warszawie Piotr Sutowicz

Historyk, wiceprezes IPN, kierujący zespołem poszukiwań tajnych miejsc pochówku ofiar reżimu komunistycznego, otrzymał wyróżnienie za „niestrudzone i pełne determinacji przywracanie Żołnierzy Niezłomnych Ojczyźnie”. – Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka jest przyznawana wybitnym osobom lub instytucjom, które przyczyniają się do wzrostu kultury duchowej narodu – wyjaśnia Piotr Sutowicz, dyrektor Oddziału Okręgowego „Civitas Christiana” we Wrocławiu, który 22 czerwca wziął udział w uroczystości wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie. – 100. rocznica odzyskania niepodległości to dobra okazja, by wyrazić szacunek dla ogromu pracy, jaką wykonuje K. Szwagrzyk i jego zespół, współpracownicy, wolontariusze, osoby wspierające jego działania. Swoje prace prowadzi od lat 90., w różnych okolicznościach politycznych, wykazując zdecydowanie i nieugiętość.

P. Sutowicz podkreśla wagę dokonań nagrodzonego historyka. – Funkcjonariusze UB, mordując żołnierzy niezłomnych, chcieli nie tylko ich zabić, ale także, a może przede wszystkim, pogrzebać pamięć o nich – mówi. – Chcieli narzucić narodowi pamięć historyczną według własnego pomysłu. Ich narracja miała być narracją polską. Dzięki takim ludziom, jak K. Szwagrzyk to się nie powiodło. Przywrócił Polakom olbrzymią część pamięci historycznej, a rodzinom ofiar – pamięć o przodkach. Niegdyś obrzucani błotem, dziś okazują się bohaterami. Cieszymy się, że to właśnie z Dolnego Śląska, z Ziem Odzyskanych, wyszła idea ekshumacji Niezłomnych.

Włodzimierz Pietrzak (1913-1944) to literat, krytyk literacki, który zginął w Powstaniu Warszawskim. Nagroda jego imienia jest przyznawana nieprzerwanie od 1948 r. (przez Civitas Christiana od 1997 r.). Kapituła nagrody (bp Michał Janocha z Warszawy, ks. Dariusz Wojtecki – asystent krajowy „Civitas Christiana”, Tomasz Nakielski – przewodniczący stowarzyszenia oraz dwaj wiceprzewodniczący: Romuald Gumienniak i Sławomir Józefiak) postanowiła w tym roku wyróżnić także reżysera Michała Kondrata oraz architekta Stanisława Niemczyka.