UKSW będzie kształcić lekarzy z kręgosłupem moralnym

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

publikacja 13.07.2018 22:35

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy umożliwiającą utworzenie kierunków medycznych na UKSW.

UKSW będzie kształcić lekarzy z kręgosłupem moralnym Prezydent podpisał nowelę ustawy o UKSW Agata Ślusarczyk /Foto Gość

- To bardzo ważne, że taka uczelnia jako pierwsza w tej części Europy będzie miała wydział medyczny i będzie kształciła lekarzy - ludzi, którzy będą dbali o ludzkie życie, kierując się zasadami etyki chrześcijańskiej i katolickiej - powiedział prezydent.

Uroczystość podpisania nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym miała miejsce na terenie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy ul. Wóycickiego.

Prezydent przypomniał, że UKSW jest miejscem, z którym związany był prezydent Lech Kaczyński. Prezydent Duda wyraził przekonanie, że gdyby L. Kaczyński żył, "byłby jednym z tych, którzy dążyliby do tego ze wszystkich sił, aby ten wydział powstał".

Jego zdaniem, utworzenie wydziału lekarskiego na UKSW to także "realizacja oczekiwania ojca świętego Jana Pawła II, dla którego ten rok byłby rokiem 40. rocznicy rozpoczęcia pontyfikatu na Stolicy Piotrowej". - W właśnie jego 40. rok od rozpoczęcia pontyfikatu i 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę tworzymy tutaj na UKSW w Warszawie ten wydział medyczny - zwrócił uwagę.

Prezydent A. Duda podkreślił, że medycy są w naszym kraju bardzo potrzebni. - To, że przybywa nam w Polsce kolejne miejsce, gdzie lekarze będą mogli być kształceni, jest wspaniałą wiadomością i na pewno będzie się przyczyniało do dalszego rozwoju naszej ojczyzny - podsumował.

Na uroczystości głos zabrał także wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zwrócił uwagę, ważne dla niego jest to, że absolwenci kierunku lekarskiego na UKSW będą posiadać nie tylko zawodowe umiejętności, ale będą też mieli "jasny system wartości, którymi będą się kierować". - To jest szczególnie ważne w przypadku takiego kierunku studiów i takiego zawodu, jak zawód lekarza, bo dotykamy tutaj tajemnicy życia i śmierci, tajemnicy godności człowieka, tajemnicy człowieczeństwa - podkreślił minister.

Natomiast rektor UKSW, ks. prof. Stanisław Dziekoński zauważył, że uroczystość wpisuje się w najważniejsze wydarzenia w historii kierowanej przez niego uczelni. - Podpisywana ustawa otwiera bowiem nowy rozdział w dynamicznym rozwoju naszej Alma Mater - mówił. Dodał, że celem jest stworzenie szkoły medycznej na "światowym poziomie".

- W oparciu o projekty naukowo-badawcze i granty zbudowaliśmy nowoczesne centrum laboratoryjne nauk przyrodniczych niezbędne do kształcenia w naukach podstawowych dla medycyny - przypomniał ksiądz rektor. Wyliczał też inne przedsięwzięcia, które UKSW podjęło, aby stworzyć kierunek medyczny oraz podpisane porozumienia międzynarodowe, m.in. współpracę z polskimi jednostkami naukowymi kategorii A i A+. Natomiast strategicznym partnerem o światowej renomie jest m.in. Poliklinika Gemelli.

- W rozwoju uniwersytetu najgłębszą inspirację czerpiemy z nauki kardynała Stefana Wyszyńskiego i naszego doktora honoris causa Jana Pawła II - dodał ks. prof. Dziekoński.

- Utworzenie wydziału medycznego z kierunkiem lekarskim na UKSW wspólnota akademicka naszej uczelni traktuje jako wotum wdzięczności tym, którzy poświęcili swoje życie w walce o niepodległość Polski. Nabiera to tym większej wagi, że odbywa się w roku upamiętniającym stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę - powiedział rektor.

Uniwersytet przewiduje, że limit przyjęć na pierwszy rok będzie wynosił 80 miejsc. Uczelnia zapowiada, że złoży wniosek do resortu nauki, który po uzyskaniu opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej podejmie decyzję w sprawie nadania uprawnień do prowadzenia kierunku lekarskiego na UKSW. Władze uczelni liczą, że rekrutacja na nowe studia rozpocznie się już we wrześniu.